Rynek finansowy w nowej rzeczywistości

Materiał partnera
aktualizacja: 19-04-2017, 12:24

Słowo „fintech” zrobiło w ostatnich latach wyjątkową karierę, ale każdy wydaje się interpretować je na swój sposób. Podczas branżowej konferencji CFA Society Poland goście szukali odpowiedzi na pytania: czym jest dzisiaj technologia finansowa, czym będzie jutro, a jaką chcieliby widzieć uczestnicy rynku?

Sytuacja w sektorze finansowym przypomina nastroje w branży transportowej sprzed kilkunastu lat. Na początku poprzedniej dekady przewidywania inżynierów, że niedługo niebo zostanie opanowane przez bezzałogowe samoloty, były przyjmowane salwami śmiechu, a twierdzenia, że transport drogowy obejdzie się bez kierowców, ponieważ ciężarówki będą jeździły autonomicznie, kwitowano pukaniem się w czoło.

Branża skazana na technologię
Zobacz więcej

Branża skazana na technologię

CFA Society Poland, którym od lat kieruje profesor Krzysztof Jajuga (pierwszy z lewej) właśnie pokonał barierę pięciuset członków. W dyskusji o coraz częstszej fuzji finansów i technologii uczestniczyło wielu z nich. Na zdjęciu od prawej Sviatoslav Rosov, ekspert ds. rynków kapitałowych i FinTech w CFA Institute, Tomasz Kaczmarek, partner zarządzający w Starfunds i Jarosław Mazek, prezes FundTeamu. Marek Wiśniewski

   Tymczasem dzisiaj trudno wyobrazić sobie wiele aspektów naszego życia bez dronów – poczynając od sił zbrojnych, przez kręcenie filmów, po dostarczanie paczek. Dyrektorzy firm logistycznych co najmniej tyle samo czasu poświęcają dzisiaj problemom swoich kierowców, ile głowią się nad dylematami wprowadzania bezzałogowych zestawów transportowych w niedalekiej przyszłości.


   To samo zjawisko dotarło teraz do branży finansowej i co ciekawe – technologia finansowa rozwija się w takim tempie, że fintechy coraz mocniej lokują się na pozycjach liderów innowacji.

Czy roboty zastąpią finansistów

CFA Society Poland, organizacja skupiająca profesjonalistów zajmujących się szeroko pojętymi inwestycjami i zarządzaniem finansami, zorganizowała konferencję poświęconą właśnie problematyce technologii, zmieniającej diametralnie świat usług finansowych, a czasami wręcz wywracającej go do góry nogami. Hasła z kategorii: robodoradcy, algorytmy czy blockchain, nie są już słowami wytrychami, używanymi do opisu wizji bliżej nieokreślonej przyszłości, ale jednymi z najpilniejszych dylematów, zajmujących praktycznie wszystkich finansistów. I to na każdym szczeblu, bo zagadnieniem zajęła się też Komisja Europejska.


   – W Polsce opublikowano pierwszą wersję ustawy wdrażającej unijną dyrektywę MiFID II. Nowe regulacje przewidują większą transparentność, a co za tym idzie – dodatkowe restrykcje, którymi obwarowane będą zasady dotyczące doradztwa inwestycyjnego. Te działania spowodują, że klienci otrzymają bardziej przejrzyście skonstruowaną ofertę produktów, a przede wszystkim dopasowaną do ich celów finansowych i tzw. temperamentu inwestycyjnego. Dlatego takie konferencje jak „FinTech – wyzwania i oczekiwania”, czyli branżowe forum wymiany poglądów, są istotne i potrzebne, odwołują się bowiem do najaktualniejszych problemów naszego sektora. Poza tym takie spotkania gromadzą już nie tylko profesjonalistów zaliczanych do twardego finansowego rdzenia, ale też twórców narzędzi informatycznych, start-upów i innych interesariuszy tej dynamicznie rozwijającej się branży – mówił prof. Krzysztof Jajuga, prezes CFA Society Poland, otwierając spotkanie, które odbyło się w gmachu warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

Portfele pod kontrolą algorytmów


Głównym prelegentem podczas konferencji był Sviatoslav Rosov, odpowiedzialny w globalnym CFA Institute za opracowywanie projektów badawczych, artykułów i konsultacji regulacyjnych. Główne dziedziny, na których koncentruje się ekspert, to fintechy, struktura rynku i sprawy dotyczące integralności rynku finansowego. I właśnie te zagadnienia poruszał podczas konferencji w Warszawie. Zwracał uwagę, że na rewolucji fintechowej świetnie wychodzą podmioty, które dotychczas nie były zbyt często kojarzone z finansami, a które szukają dla siebie nowych gałęzi biznesu. Jako przykład przywołał portale społecznościowe i handlowe, jak Facebook, Amazon i Alibaba. W Polsce zaś przejawami tego zjawiska jest, zdaniem Sviatoslava Rosova, angażowanie się telekomów w usługi finansowe. Ekspert zwracał też uwagę na potrzebę wprowadzania coraz nowszych regulacji dostosowanych do zmieniającej się sytuacji na rynku.


   Kolejnym wydarzeniem, które miało miejsce podczas konferencji, była dyskusja panelowa „Robodoradcy i algorytmy konstruujące portfele inwestycyjne – czy czeka nas rewolucja zarządzania majątkiem? Szanse, wyzwania i zagrożenia”, moderowana przez profesora Krzysztofa Jajugę. Oprócz Sviatoslava Rosova wzięli w niej udział eksperci, praktycy rynku fintech: Tomasz Kaczmarek, partner zarządzający CFA i chief investment officer w Starfunds, oraz Jarosław Mazek, prezes spółki FundTeam.


   Głównymi tematami były korzyści płynące z zastosowania algorytmów i robotów w zarządzaniu funduszami oraz rewolucja w pośredniczeniu między klientem powierzającym swój kapitał a jego inwestowaniem. Ograniczenie „czynnika ludzkiego” w procesie zarządzania portfelem inwestycyjnym z jednej strony pozwoli firmom na ograniczenie kosztów, a z drugiej – może ograniczyć najprostsze błędy. Jednak Sviatoslav Rosov przypomniał, że kluczowy w automatyzacji i robotyzacji branży finansowej jest problem etyczny. Z założenia maszyny mają zaprogramowane osiągnięcie celu i wypełnienie stawianych przed nimi zadań jak najszybciej i najwydajniej, a problemy uważane przez ludzi za dotyczące etyki czy moralności mogą być uznane przez roboty za mało istotne przeszkody. Uczestnicy dyskusji podkreślali, że możliwe jest wgranie w system operacyjny robota doradcy „algorytmu etycznego”, ale zarówno jego napisanie, jak i praktyczne stosowanie nastręcza masę trudności i jest nie lada wyzwaniem.

Pogromca branży czy wierny sojusznik

Nie mniej rewolucyjne tematy poruszali uczestnicy drugiej sesji, która nosiła tytuł „Blockchain: szansa dla rynku czy pogromca branży?”. Dyskusję moderował Szymon Staśczak, doradca z działu FSI strategy and operations consulting firmy Deloitte, a jej uczestnikami byli: Magda Borowik z Ministerstwa Cyfryzacji, Piotr Kiciński, wiceprezes spółki Cinkciarz.pl, Michał Kwiatkowski, reprezentujący departament rozwoju rynku finansowego Ministerstwa Finansów, Piotr Smoleń, CEO Data Ventures, i Kamil Leżoń, przedstawiciel Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.


   Uczestnicy zgodnie uznali, że rozwiązania blockchainowe są ważne już teraz, a nie w bliżej nieokreślonej przyszłości. Podkreślili jednocześnie znaczenie, jakie dla całej branży finansowej mają kompleksowe, multidyscyplinarne prace nad tym zjawiskiem.


  Znaczący był udział w dyskusji przedstawicieli obu bezpośrednio zainteresowanych resortów: cyfryzacji i finansów. Daje to nadzieję na większe zaangażowanie polskiej administracji publicznej w regulowanie warunków działania fintechów, jak to jest w przypadku rządu Wielkiej Brytanii i Banku Anglii. Magda Borowik opowiadała o biznesowych korzyściach z prac nad blockchainem, choćby nad nowymi mechanizmami transakcyjnymi, umożliwiającymi ich dokonywanie w czasie rzeczywistym. Zdaniem przedstawicielki Ministerstwa Cyfryzacji, może to się bardzo korzystnie odbić na marży, zwłaszcza że ostatnio coraz większa część sektora finansowego w Polsce jest kontrolowana przez podmioty związane ze skarbem państwa.


   Michał Kwiatkowski z resortu finansów powiedział, że specjaliści z tego ministerstwa ciężko pracują nad tym, by w przyszłości uniknąć zaskoczenia przez nagłe zmiany reguł gry i trudności w ułożeniu relacji między uczestnikami rynków finansowych, z których część nie będzie ludźmi, lecz komputerowymi aplikacjami.

      Pozostali uczestnicy dyskusji również przyznawali sektorowi publicznemu istotne miejsce w pracy nad blockchainami i szerzej kryptowalutami, czego przykład dają np. giełdy papierów wartościowych, z australijską na czele. Dzięki temu instytucje publiczne również mogą być zwycięzcami fintechowego wyścigu.


   W dyskusji wskazywano także szanse, jakie dzięki technologii otwierają się przed tradycyjnymi usługami finansowymi, jak asset management, jak i całkowicie nowymi dziedzinami, do których można zaliczyć branżę nieruchomościową czy rzadko kojarzone z rewolucją bitcoinową i technologią rejestrów rozproszonych skuteczniejsze ściąganie podatków.


   Nie zmienia to jednak faktu, że ogrom możliwości, jakie daje łatwiejsze ściąganie wielkich ilości danych z rynku, niesie ze sobą także zagrożenia, z których najważniejszym jest możliwość naruszenia bezpieczeństwa. Dlatego niezwykle istotna jest współpraca między wszystkimi uczestnikami rynku, w tym instytucjami nadzorującymi.

Patronami honorowymi konferencji „FinTech – wyzwania i oczekiwania” były Ministerstwo Finansów, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego i Giełda Papierów Wartościowych, a patronami instytucjonalnymi: Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami, Izba Domów Maklerskich i QuatFin – Fundacja Rozwoju Zawodowego Quantitative Finance

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynek finansowy w nowej rzeczywistości