Rynek karze za słabe wyniki

Paweł Cymcyk, Analityk A-Z Finanse
opublikowano: 29-07-2009, 17:47

Początek środowej sesji był obiecujący. Mimo silnych spadków na chińskim rynku i negatywnego otwarcia WIG20 szybko wszedł ponad wczorajsze zamkniecie, a następnie kontynuował marsz na północ z  krótkimi przystankami. Na GPW trudno było jednak o tak duży optymizm jaki panował na zachodnich parkietach. Tam popyt od początku kontrolował sytuację i  wzrosty sięgały 2 proc. bez żadnych widoków na korektę. 

Główną przyczyną słabości naszego rynku była TP SA. Po porannym podaniu wyników, które w niektórych segmentach okazały się nieznacznie gorsze od prognoz (choć spółka miała zysk większy niż się spodziewano) podaż wyraźnie skoncentrowała się na jej akcjach, które zakończyły dzień ponad 5 proc. stratą.

Dziś zakończyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziome. Taka decyzja była oczywista, ponieważ ostatnie dane o krajowej produkcji i sprzedaży oraz znaczna nadpłynność sektora bankowego sugerują, że sytuacja nie jest najlepsza, ale przynajmniej już się nie pogarsza, co pozwala Radzie na wyczekiwanie.

Na rynki mogły jeszcze wpłynąć dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku w USA, ale te były niejednoznaczne. W ciągu miesiąca ogólny spadek zamówień sięgnął aż 2,5 proc., ale licząc bez środków transportu, a więc bez mającego gigantyczne kłopoty sektora motoryzacji i lotnictwa nastąpił wzrost o 1,1 proc. Teoretycznie ważniejszy jest raport wykluczający transport i zanotowany tam największy od 4 miesięcy wzrost, ale trzeba zauważyć, że po wyłączeniu zamówień na obronność dane nadal pokazywałyby spadek o 0,7 proc. Stąd też rynki nie były do końca przekonane, że dane są dobre i dlatego po małym zamieszaniu wróciły do poziomu sprzed informacji.

WIG20 pozostawał na poziomie neutralnym i czekał na kolejne impulsy, ale już do końca sesji nic się nie zmieniło i ostatecznie byki odniosły minimalny sukces kończąc tuż poniżej strefy niedawnego oporu, a więc czerwcowych minimów. Nadal nie daje to jasnych wskazówek odnośnie przyszłości, zwłaszcza że obrót ponownie nie zachwycił, co sugeruje, że żadna ze stron nie chce wychodzić przed szereg i wstrzymuje się z decyzją do czasu potwierdzenia dobrych nastrojów na zachodnich rynkach.

Paweł Cymcyk, Analityk A-Z Finanse

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Cymcyk, Analityk A-Z Finanse

Polecane