Rynek liczy, że Fed znów uratuje sytuację

Anna Borys
opublikowano: 11-09-2007, 00:00

Wczorajsza sesja rozpoczęła się od spadków. To były jeszcze wstrząsy wtórne po piątku. Poprzedni tydzień zakończył się przeceną, którą wczoraj kontynuowały rynki azjatyckie. Wszystko przez fatalne dane z amerykańskiego rynku pracy. Analitycy spodziewali się, że przybędzie 110 tys. nowych miejsc w sektorze pozarolniczym. Tymczasem było ich o 4 tys. mniej. Oliwy do ognia dodał Alan Greenspan, były szef Fed. Stwierdził on, że obecna sytuacja na rynkach finansowych w wielu aspektach przypomina tę z 1987 czy 1998 r. Zamknięcie poprzedniego tygodnia potwierdza bardzo dużą nerwowość rynku. Inwestorzy są podatni na emocje i bardzo łatwo wywołać falę wyprzedaży.

Krajowa scena polityczna nie wspiera giełdy. Mimo, że teoretycznie rozwiązanie Sejmu to dobra wiadomość dla GPW, rosną obawy, że nowa kampania wyborcza PiS będzie mocno skierowana przeciwko najbogatszym Polakom. Zalicza się do nich wielu giełdowych graczy. Zatem takie działania mogą bezpośrednio uderzyć w spółki notowane na GPW.

Indeksy na warszawskim parkiecie zaczęły odrabiać straty po wzrostowym otwarciu za oceanem. Optymizm wywołały dobre wiadomości z Countrywide Financial, największej w USA spółki udzielającej kredytów hipotecznych. Poinformowała ona, że nie zamierza zwolnić 12 tys. pracowników. Uwaga inwestorów skupiona jest jednak na wystąpieniu Bena Bernanke, szefa Rezerwy Federalnej USA. Kontrakty terminowe wskazują na to, że gracze liczą nawet na obniżkę stopy procentowej o 50 pkt baz. na najbliższym posiedzeniu, czyli 18 września. I na kolejną, o 25 pkt baz., do końca roku.

Mimo próby odreagowania pod koniec sesji handel na GPW zamknął się na sporym minusie. WIG poszedł w dół o 1,72 proc., WIG20 nie obronił poziomu 3500 pkt. Zamknął się grubo poniżej, przy 3442 pkt (spadek o 1,81 proc.). Najbardziej traciły średnie spółki. mWIG40 zjechał o 1,92 proc., zaś sWIG80 o 1,33 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy