Rynek ma mniej powodów, by rosnąć

Tomasz Nowak
opublikowano: 15-05-2006, 00:00

W ubiegłym tygodniu zapału kupującym wystarczyło tylko na sam jego początek, kiedy po dobrych wynikach i podwyższeniu prognoz przez KGHM rynek wzrósł do rekordowych poziomów. Duża część pozytywnych informacji o tej spółce jest już jednak uwzględniona w wycenie, a każdy dzień przybliża przesilenie na rynku miedzi. I podobnie jak dynamicznie rosła jej cena, równie gwałtownych spadków można się spodziewać. A to będzie się przekładać na nerwowe zachowanie kursu KGHM. Jednoseryjne spadki o kilka procent nie będą rzadkością. Do tego dochodzą słabe wyniki innego blue chipa — PKN Orlen, które zgodnie z zapowiedzią prezesa koncernu utrzymają się na poziomie z czwartego kwartału, ale w relacji rok do roku oznaczać będą spadek zysku o połowę. Na słaby finisz tygodnia nałożyło się też osłabienie nastrojów na rynkach zagranicznych.

W rozpoczynającym się tygodniu oczekuję kontynuacji korekty, a WIG20 może spaść do około 3150 pkt. Dobre wyniki spółek są już uwzględnione w cenach akcji, a na razie brakuje nowych impulsów, które mogłyby pozwolić na powrót do trwałych wzrostów. Kończy się sezon publikacji wyników, a inwestorzy zdają się stosować do zasady „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”, bo nawet dobre wyniki w wielu przypadkach nie były sygnałem do zakupów. Mając w pamięci znakomite rezultaty większości firm w drugim kwartale ubiegłego roku, trzeba nastawić się także na to, że trudno będzie o powtórzenie tak imponujących dynamik przychodów i zysków, co może skłonić część graczy do realizacji zysków. Na optymizm nie pozwala także dość duża pasywność inwestorów zagranicznych na naszym rynku. Nie jest tajemnicą, że za ostatnimi rekordami stoją głównie krajowe fundusze inwestycyjne, a im w pojedynkę trudno będzie utrzymać indeksy na wysokich poziomach. Rynek może się więc uginać pod własnym ciężarem.

Mimo wszystko jest jeszcze kilka spółek, których akcje dają nadzieję na przyzwoitą stopę zwrotu. Zaliczam do nich szykujące się do fuzji Boryszew i Impexmetal. Po jej sfinalizowaniu nowy podmiot będzie miał bardzo dobre wyniki, także dzięki możliwościom cięcia kosztów. Wyraźnej poprawy rezultatów (w tym podwojenia zysków) można się spodziewać po Jago. Po dobrych wynikach w pierwszym kwartale obudziła się Amica. Do wzrostów powraca Novita, której kurs może podążyć w kierunku wyznaczonym przez konkurencyjny Lentex. Obecne poziomy cen wykorzystywałbym natomiast do realizacji zysków z KGHM i PKN Orlen.

Tomasz Nowak, makler Millennium DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Nowak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy