Rynek mleka wymaga niezwłocznej regulacji

Dorota Kaczyńska
opublikowano: 09-12-2002, 00:00

Zdaniem Szczepana Szumowskiego, prezesa Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej z Giżycka, polskiemu rynkowi produktów mleczarskich potrzebne jest ustabilizowanie cen, na poziomie przy którym zarówno produkcja mleka, jak i jego przetworów stanie się opłacalna.

W ostatnich latach OSM z Giżycka sukcesywnie modernizowała poszczególne działy produkcji. Uruchomiła m.in. w pełni zautomatyzowane linie technologiczne do produkcji twarogów i serów dojrzewających. Dzięki temu zwiększyła produkcję przy jednoczesnym obniżeniu jej kosztów jednostkowych.

Od 1995 r. skup mleka w Polsce systematycznie rośnie. Obecnie w kraju funkcjonuje ponad 300 zakładów mleczarskich. Ponadto na nasz rynek trafia coraz większa ilość subwencjonowanych, importowanych przetworów mleka.

— Sprowadzanie przetworów mleczarskich jest niekorzystne. Zimą tego roku, w czasie najniższego skupu i przetwórstwa mleka, na rynek trafiła nadmierna ilość podstawowych produktów, takich jak masło czy sery dojrzewające. W konsekwencji ich ceny spadły niemal o 50 proc. W takiej sytuacji krajowym producentom trudno jest konkurować z importem — twierdzi Szczepan Szumowski.

Jego zdaniem, nasz rynek potrzebuje interwencji państwa, która zapobiegłaby dużym wahaniom cen.

— Należy sporządzić bilans krajowej produkcji i zapotrzebowania, aby sprawdzić, czy rzeczywiście występuje nadwyżka. Nie chodzi mi o likwidację importu, ale o ograniczenie go do wielkości, którą rynek jest w stanie wchłonąć bez szkody dla rodzimej produkcji. Rynek potrzebuje stabilizacji cen. Dzięki niej rolnicy będą mogli dostosować się do nowych wymogów i zmodernizować produkcję — uważa Szczepan Szumowski.

Zdaniem Szczepana Szumowskiego, dla rozwoju branży niezbędna jest współpraca przedsiębiorców zarówno na płaszczyźnie handlowej jak i marketingowej.

— Światowe ceny skupu artykułów nabiałowych są bardzo niskie. Aby polscy producenci mogli wysyłać je za granicę, musieliby otrzymać dotacje podobne do tych, z których korzystają zakłady w krajach UE — przekonuje Szczepan Szumowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynek mleka wymaga niezwłocznej regulacji