Rynek nadal pozostaje ospały

Robert Kurowski
08-01-2001, 00:00

Rynek nadal pozostaje ospały

Ostatnie dwie sesje minionego tygodnia przyniosły mimo przeceny, do jakiej doszło w piątek, lekką poprawę nastrojów na rynku akcji GPW. Oczywistym sprawcą czwartkowego wzrostu kursów i obrotów są decyzje FED, które wniosły pozytywny impuls na dość nieciekawie zapowiadające się w nowym roku światowe rynki akcji. Kilka ostatnich dni ubiegłego roku przyniosło pogłębienie spadków na Nasdaq i dość niepewną sytuację na pozostałych giełdach światowych.

Także w Polsce, mimo stosunkowo dobrej końcówki roku już pierwsze tegoroczne sesje wskazywały, że tym razem podążać będziemy zgodnie z ogólnymi tendencjami. Cztery sesje spadkowe od 27 grudnia, przebicie w dół średniej MA15 sugerowały, że przechodzić będziemy test strefy oporu przy 1750 punktach w przypadku indeksu WIG 20.

Od czwartku po bezprecedensowym wzroście w Stanach Zjednoczonych także na krajowym parkiecie nastroje poprawiły się znacznie, WIG 20 zyskał 2,4 proc., co pozwoliło na powrót do bezpiecznego poziomu. Obecnie indeksy wahają się pomiędzy dwoma ważnymi poziomami wsparcia i oporu, zakres wahań wynosi od 3 (WIG) do 5 (WIG 20) procent.

Z powodu pogorszenia koniunktury w czasie ostatnich sesji oscylatory wskazują na słabnięcie rynku, zaś tendencja średnioterminowa jest nie do końca wyjaśniona. Od połowy grudnia krajowy rynek akcji znajduje się w krótkoterminowym trendzie bocznym. Sytuacja taka daje duże możliwości zarobku przez inwestorów częściej dokonujących transakcji.

Mimo pojawienia się szeregu pozytywnych informacji z zakresu makroekonomii, na niemal wszystkich rynkach papierów wartościowych cały czas brak zdecydowanej poprawy sytuacji. W Stanach Zjednoczonych przedsiębiorstwa publikują słabe wyniki finansowe lub korygują prognozy, inwestorzy obawiają się o przyszłe zyski. W kraju nie wyjaśniona jest do końca sprawa budżetu i planowanego deficytu, stąd obecny stan na rynku może ulec przedłużeniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Kurowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Rynek nadal pozostaje ospały