Rynek negatywnie przyjął decyzję o redukcji stóp

Grzegorz Zalewski
02-07-2001, 00:00

Rynek negatywnie przyjął decyzję o redukcji stóp

Wzrost cen na początku ubiegłego tygodnia nie wpłynął na obraz rynku, który wciąż znajduje się w trendzie spadkowym. Co więcej, kolejne sesje przyniosły pogłębienie dotychczasowej tendencji, której konsekwencją było zejście ceny kontraktów w pobliże rocznego minimum. Zniżce nie zapobiegła nawet decyzja RPP o obniżce stóp, co pokazuje po raz kolejny, że same informacje dla inwestorów nie mają większego znaczenia. Bez względu na to czy są pozytywne, czy negatywne (co jest na tyle subiektywne, że zależy od stanu rynku) najważniejsze dla inwestorów jest zachowanie się rynku po istotnej wiadomości. W naszym przypadku, nie licząc krótkotrwałej zwyżki, ta reakcja była negatywna.

Część analityków, próbując wytłumaczyć to nienormalne zachowanie powtarza, że co prawda na razie reakcja rynku nie była pozytywna, ale w dalszym terminie powinno to się zmienić. Myślę, że takie myślenie miałoby szansę powodzenia przy obniżce o 1,5 pkt proc., ale dopiero gdy stopy byłyby w okolicach 10 proc., a nie 20 proc.

W ubiegłym tygodniu pisałem o zamykaniu krótkich pozycji, gdy kurs kontraktów wrześniowych na WIG 20 przekroczy obszar 1330-1360 pkt. Tak się nie stało, nadal więc zasadne jest utrzymywanie krótkich pozycji. Bardziej agresywni gracze mogą zastanawiać się, czy na wykresie nie zaczyna kształtować się formacja zmiany trendu (odwrócona głowa z ramionami). Niemniej jednak na razie jest zbyt wcześnie, by podejmować jakieś działania. Odpowiednim sygnałem będzie wzrost ponad wspomniane 1330-1360 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Zalewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Rynek negatywnie przyjął decyzję o redukcji stóp