Rynek niedźwiedzia na europejskich akcjach

opublikowano: 27-12-2018, 18:28

Euro Stoxx 50 stracił w czwartek 1,2 proc. Spowodowało to, że znalazł się 20 proc. poniżej ostatniego maksimum z listopada 2017 roku, co oznacza rynek niedźwiedzia.

Paneuropejski Stoxx Europe 600 Index stracił 1,7 proc. i jest najniżej od listopada 2016 roku. Najmocniej taniały akcje spółek z najmocniej lewarowanych branż, jak użyteczności publicznej i nieruchomości, a także najbardziej wrażliwych na kwestie handlowe, jak górnictwo czy motoryzacja. 

Spadek procentowy Euro Stoxx 50 od listopada 2017 r.
Zobacz więcej

Spadek procentowy Euro Stoxx 50 od listopada 2017 r.

Europejski „indeks strachu”, VSTOXX Index, rósł w czwartek o 26 proc. i znalazł się na poziomie z lutego kiedy doszło do pierwszej korekty na globalnych rynkach akcji.

Europejskie rynki akcji zmierzają do zakończenie roku największym spadkiem od kryzysowego 2008 roku. Największej przeceny doświadczyły w mijającym roku banki, których indeks stracił 30 proc., co jest skutkiem m.in. problemów Deutsche Banku, afery Danske Banku, a także rozczarowania inwestorów utrzymaniem stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny.

Drugą najmocniej przecenioną branżą jest motoryzacja. Indeks tych spółek spadł o 29 proc. m.in. z powodu obawy oclenia przez USA importu europejskich aut, a także problemów z dostosowaniem się producentów do nowych standardów testu emisji spalin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu