„Rynek nieruchomości mógł znaleźć dno”

MD
opublikowano: 29-07-2009, 16:58

Po trzech latach spadku, amerykański rynek nieruchomości mieszkaniowych mógł znaleźć wreszcie dno, uważa Robert Shiller, ekonomista z Uniwersytetu Yale.

Majowy indeks Case-Shiller, pokazujący zmiany cen domów w 20 największych obszarach metropolitalnych, po raz pierwszy od 2006 roku wzrósł w ujęciu miesięcznym.

- To ważniejsza wiadomość od wzrostów na rynku akcji. Może oznaczać, że nastąpiła zmiana trendu – powiedział Shiller, który jest współtwórcą indeksu.

- To może oznaczać, że jesteśmy blisko dna lub się od niego odbijamy – dodał Karl Case, drugi z twórców wskaźnika.

Inne pozytywne sygnały z rynku nieruchomości, to czerwcowy wzrost sprzedaży nowych domów – największy od ośmiu lat. W czerwcu sprzedaż domów na rynku wtórnym rosła już trzeci miesiąc z rzędu.

Case i Shiller zastrzegają jednak, że należy być ostrożnym w przewidywaniu poprawy sytuacji gospodarczej dopóki utrzymuje się wysoka stopa bezrobocia i rośnie liczba zajęć przez banki domów kupionych na kredyt.

MD, moneynews.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane