Rynek nieruchomości pogrążył Wall Street

opublikowano: 12-02-2007, 21:51

Nowy tydzień na Wall Street rozpoczął się od przeceny wywołanej obawami o kiepską kondycję rynku nieruchomości i spadkami cen ropy.

Nowy tydzień na Wall Street rozpoczął się od przeceny wywołanej obawami o kiepską kondycję rynku nieruchomości i spadkami cen ropy.

Złe długi w obszarze kredytów hipotecznych i rosnąca liczba zajmowanych nieruchomości obciążonych hipoteką wskazują na coraz gorszą sytuację w sektorze. A to z kolei skłania inwestorów do obaw o wzrost największej gospodarki świata i wyniki banków i spółek budowlanych.

Obawy rynku zaowocowały wyprzedażą pożyczkodawców specjalizujących się w kredytach hipotecznych i firm developerskich.

Spora przecena dotknęła sektor technologiczny, któremu zaszkodził raport Micron Technology. Jeden z największych producentów pamięci komputerowych ostrzegł przed silnym spadkiem cen mikroprocesorów. Spółka szacuje, że w tym kwartale obniżą się one o kolejne 30-40 proc. Przecenę stonował nieco Apple Computer. Bank Citigroup podwyższył rekomendację dla akcji producenta iPodów z trzymaj do kupuj.

Nieciekawie przebiegał też handel papierami spółek farmaceutycznych. Na rynek dotarła informacja, że Sanofi-Aventis odwołał rozmowy w sprawie przejęcia z Bristol-Myers Squibb Company.

Na szczęście handel nie był intensywny, przez co i spadki były ograniczone. Graczy spowolniło oczekiwanie na dane makro, które napłyną w tym tygodniu. Inwestorzy czekają m.in. na dane o sprzedaży detalicznej, wieści z rynku nieruchomości i dane o produkcji w USA. Najważniejsze jednak będą echa wystąpienia szefa Fed, Bena Bernanke, który w środę i w czwartek będzie wypowiadał się w Kongresie na temat polityki monetarnej.

Popytu na akcje nie poprawiła nawet przecena ropy wywołana doniesieniami ze strony kartelu OPEC, o planach utrzymania dotychczasowego poziomu wydobycia surowca. Wręcz przeciwnie – sygnały z kartelu przyniosły przecenę spółek paliwowych na czele z Exxon Mobil.

Paweł Kubisiak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane