Rynek nieruchomości w Irlandii dopadnie zadyszka

opublikowano: 19-06-2018, 13:20
aktualizacja: 19-06-2018, 13:20

Rynek mieszkaniowy w Irlandii szykuje się do schłodzenia, uważa szef tamtejszego banku centralnego. Swoje stanowisko uzasadnił tym, że ponowny wzrost cen podsyca obawy o kolejne załamanie.

Na koniec kwietnia 2018 r. ceny domów były wyższe o 13 proc. niż przed rokiem, wynika z danych urzędu statystycznego, co czyni go jednym z najgorętszych rynków nieruchomości w Europie dziesięć lat po kryzysie, który zniszczył gospodarkę.

To, co mamy teraz, to silny rynek, ale z upływem czasu myślimy, że podaż mieszkań wzrośnie, a część z nich się schłodzi - powiedział Philip Lane, który jest głównym kandydatem na następnego szefa ekonomistów Europejskiego Banku Centralnego, 

Wprowadzamy parametry zarządzania ryzykiem, więc jeśli wystąpi jakiekolwiek spowolnienie w przyszłości, będą przygotowane już „poduszki" – dodaje Lane.

Od początku 2013 r. ceny nieruchomości w Irlandii podskoczyły aż o 76 proc., ponieważ rynek wraca do życia po krachu segmentu nieruchomości, który doprowadził do finansowego załamania kraju i konieczności wystąpienia o pomoc międzynarodową trzy lata wcześniej.

Bank centralny dał do zrozumienia, że w ostatnich miesiącach przymuszał pożyczkodawców do  gromadzenia większych kapitałów, aby odizolować się od przyszłego spowolnienia gospodarczego.

Lane podkreślił, że na razie wzrost cen odzwierciedlał gospodarkę.

Jesteśmy gospodarką, która rozwija się dość szybko, więc zatrudnienie rośnie dość mocno, a także płace -  powiedział Lane. Więc kiedy mówimy o cenach domów, są pewne mocne podstawy ich wzrostu – wyjaśnia.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu