Rynek nieruchomości zamarł w oczekiwaniu na spadek cen

Emil Szweda, Bernard Waszczyk
15-01-2009, 14:06

Od dwucyfrowych – ok. 15-proc. – spadków cen w Gdańsku i Krakowie, przez znacznie mniejsze różnice w cenach w Warszawie i  Wrocławiu, po niewielki wzrost w Poznaniu – tak wyglądał grudzień na rynku największych miast Polski. Grudzień jest zwykle trudnym miesiącem na rynku mieszkaniowym. Tym razem na sezonowość nałożyły się także kłopoty z uzyskaniem kredytu. Zanotowano też mniejszą liczbę transakcji.

Można zatem powiedzieć, że obserwowane tendencje mieszczą się w granicach oczekiwań wyznaczonych na nowo po załamaniu rynku kredytowego jesienią 2008 r. Spadek liczby transakcji wiąże się ściśle z niższą dostępnością kredytów hipotecznych, ale także – co nie mniej istotne – z oczekiwaniami kupujących na dalszy spadek cen. Mówiąc krótko, kto nie musiał kupować mieszkania w grudniu, wolał poczekać na jeszcze niższe ceny w nowym roku. I prawdopodobnie swój cel osiągnie.

Już obecnie ceny transakcyjne – a takie przedstawiamy co miesiąc w zestawieniach przedstawiających średnie z rzeczywiście zawieranych transakcji przez klientów Open Finance – znacząco różnią się od cen wywoławczych. Wystarczy wspomnieć o średnich cenach transakcyjnych w Warszawie (już poniżej 8,5 tys. zł za metr) i porównać je z cenami ofertowymi (9,5 tys. zł) by dojść do wniosku, że średnie ceny ofertowe nie prezentują rzeczywistych cen. Tym bardziej, że większość zestawień cen ofertowych opiera się na średniej arytmetycznej, podczas gdy to średnia mediana jest znacznie precyzyjniejsza (choć niższa) gdy idzie o wyznaczanie rzeczywistych średnich. Przy zastosowaniu średniej arytmetycznej, przeciętna wartość kupowanego w grudniu mieszkania w Warszawie sięgałaby 524 tys. zł. Przy zastosowaniu mediany wartość ta spada do 430 tys. zł. Różnice w wynikach są - w zależności od metodologii - bardzo duże.

Emil Szweda, Bernard Waszczyk
Autorzy są analitykami Open Finance

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda, Bernard Waszczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Rynek nieruchomości zamarł w oczekiwaniu na spadek cen