Rynek obligacji czeka na cięcie

Marek Knitter
opublikowano: 28-05-2003, 00:00

Inwestorzy cierpliwie czekają na decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Dziś około południa będą znane wyniki posiedzenia. Oczekiwania na kolejną obniżkę stóp są w pełni zdyskontowane przez rynek obligacji. Część inwestorów próbowała nawet wczoraj wykorzystać tę sytuację, zamykając pozycję na krótkoterminowych obligacjach.

Rynek otworzył się na poziomie z poniedziałkowego zamknięcia. Przez większą część dnia niewiele się działo — aktywność inwestorów była bardzo słaba. Dopiero po południu rozpoczęła się sprzedaż obligacji 2-letnich. Najwyraźniej jeden z większych graczy doszedł do wniosku, że jeżeli RPP obniży stopy, to ruch cen nie będzie duży, gdyż wcześniej redukcja została już zdyskontowana. Natomiast jeśli nie dojdzie do cięcia, ceny papierów spadną. Jest to bardzo efektywna strategia, obarczona jednak sporym ryzykiem — jeśli zgodnie z oczekiwaniami stopy spadną, ci, którzy wczoraj sprzedawali obligacje, stracą. Również na elektronicznym rynku papierów skarbowych CeTO popołudniowy wzrost aktywności inwestorów był bardzo wyraźny. Do godz. 16.00 zanotowano 42 transakcje o wartości 550 mln zł. Najchętniej handlowano papierami 2-letnimi OK0405 i 5-letnimi PS0608.

Po ogłoszeniu przez GUS danych o dynamice cen żywności w pierwszej połowie maja, część inwestorów zaczęła zamykać pozycję na 5- i 10-letnich obligacjach. Ruch cen w dół nie był jednak głęboki. Pod koniec notowań na rynku wtórnym rentowność obligacji 2-letnich wyniosła 4,72 proc., 5-letnich — 4,79 proc., a 10-letnich — 5,01 proc.

Dzisiejszy dzień na rynku obligacji będzie zależeć przede wszystkim od decyzji RPP. Jeśli stopy spadną, nic się nie stanie. Jeśli nie, korekta jest pewna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Rynek obligacji czeka na cięcie