Rynek obligacji poszukuje kierunku

Marek Knitter
opublikowano: 23-07-2003, 00:00

Na rynku wtórnym papierów skarbowych zrobiło się ciekawie, a cen obligacji nie można określić jako stabilnych. Zarówno aktywność inwestorów, jak i same obroty, były znacznie wyższe niż w poniedziałek.

Początek dnia na rynku obligacji był całkiem udany. Ceny papierów w ślad za niemieckimi papierami wzrosły. Największy ruch miał miejsce w segmencie 5-letnich papierów. Jednak później inwestorzy najwyraźniej nie mogli się zdecydować, w którą stronę powinien podążać rynek. Brakowało silnego impulsu, który pchnąłby cały rynek w górę. Ceny zaczęły się wahać w wąskim paśmie 5-10 groszy.

Na elektronicznym rynku papierów skarbowych CeTO zanotowano do godziny 16.00 60 transakcji o łącznej wartości 605 mln zł. Pod koniec notowań na rynku wtórnym rentowność obligacji 2-letnich wyniosła 4,90 proc., 5-letnich 5,28 proc., a 10-letnich 5,52 proc.

Dziś nie będą publikowane żadne dane makroekonomiczne mające wpływ na notowania obligacji. Natomiast inwestorzy, którzy posiadają w swoich portfelach papiery 5-letnie serii PS0205, PS0605 i PS1005, mogą uczestniczyć w przetargu zamiany. Resort finansów w ramach tej aukcji będzie oferował 2-letnie obligacje OK0405, 5-letnie PS0608 i 20-letnie WS0922. Część inwestorów może wyrazić chęć większej zamiany i będzie próbowała dokupić wymieniane papiery na rynku. To z kolei może umocnić cały segment 5-letni. Wszystko więc będzie zależało od zainteresowania graczy konkretnymi obligacjami oferowanymi przez ministerstwo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynek obligacji poszukuje kierunku