Rynek obligacji widzi koniec cyklu podwyżek stóp w USA w 2019 roku

opublikowano: 12-07-2018, 07:17

Spread między kontraktami na eurodolara z grudnia 2019 roku i grudnia 2020 roku spadł w środę po raz pierwszy poniżej zera.

Sugeruje to, że gracze z „krótkiego końca” krzywej rentowności nie spodziewają się podwyżek stóp w USA po 2019 roku. W rzeczywistości widzę trochę większe szanse luzowania polityki monetarnej po przyszłym roku niż dalszego zacieśniania.

Ocena rynku jest odmienna od prognoz ekonomicznych, według większości których Fed będzie musiał dokonać w 2020 roku jednej, lub dwóch podwyżek stóp.

Gennadiy Goldberg, strateg stóp procentowych w TD Securities uważa, że rozbieżność ocen rynku i ekonomistów to częściowo skutek odmiennych poglądów na to czy poprawa produktywności przełoży się na dalszy wzrost gospodarczy.

- Fed spodziewa się, że produktywność będzie rosła stopniowo w najbliższych latach, podnosząc naturalną stopę. Rynek wydaje się przyjmować postawę: uwierzę jak zobaczę – powiedział.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu