Rynek oczekuje czterech podwyżek stóp przez EBC w ciągu roku

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 28-03-2022, 12:18

Zdaniem rynku, Europejski Bank Centralny będzie musiał przyspieszyć swoje działania na polu walki z inflacją. Wzrost prawdopodobieństwa podwyżek stóp przecenia europejskie obligacje, informuje Bloomberg.

fot. Bloomberg

Obecnie traderzy przyjmują zakłady na cztery podwyżki stóp przez EBC do końca marca 2023 r. Każde zacieśnienie polityki odbywać by się miało w skali 25 punktów bazowych, co ostatecznie podwyższyłoby stawkę do 0,5 proc.

Po raz ostatni – jak podkreśla Bloomberg – z tak szybkim działaniem EBC mieliśmy do czynienia przed 15 laty, przed nadejściem globalnego kryzysu finansowego.

Te prognozy podbija oczekiwanie na nadchodzące (w piątek) dane o inflacji konsumenckiej. W marcu – jak się zakłada – ceny wzrosły najmocniej w historii.

Spekulacje to przyczyniają się do spadku cen europejskich obligacji. Najmocniej tracą papiery krótkoterminowe. W rezultacie rentowność benchmarkowych niemieckich „bundów” podskoczyła o 7 pb do poziomu -0,07 proc., najwyższego od 2014 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane