Rynek oczekuje jeszcze tylko jednej obniżki stóp w tym roku

opublikowano: 29-10-2019, 12:45

Prawie 80 proc. uczestników sondażu CNBC uważa, że w Fed obniży stopę procentową w środę trzeci raz w tym roku.

63 proc. jest przekonanych, że będzie to już ostatnia obniżka w tym roku. Średnia oczekiwań plasuje kolejną w lutym 2020 roku. 40 proc. uczestników sondażu jest przekonanych, że Fed nie zdecyduje się na kolejną obniżkę przynajmniej do końca 2020 roku.

- Po następnym cięciu stopa funduszy federalnych może ponownie znaleźć się w obszarze, gdzie nie będzie dowodów na to iż dalsze obniżki pomogą gospodarce - napisał John Donaldson, dyrektor ds. rynku obligacji w Haverford Trust Co. – Jeśli ultra-niskie i ujemne stopy są takim panaceum, dlaczego Japonia i Niemcy nie rosną w tempie 6 proc. ale stoją na krawędzi recesji? – dodał.

Uczestnicy sondażu widzą 34 proc. prawdopodobieństwo recesji w USA w przyszłym roku. To najwyższy odsetek od 2011 roku. Prognozują, że tegoroczny wzrost gospodarki USA wyniesie 1,75 proc. W kolejnych dwóch latach ma wynosić 2 proc.

Oczekiwania co do rynku akcji są umiarkowane. Uczestnicy sondażu prognozują wzrost S&P500 do 3228 pkt. do końca 2021 roku, co oznacza wzrost o tylko 6 proc. w ciągu dwóch lat.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA