Rynek oczekuje już z czterech podwyżek stóp przez Fed

opublikowano: 15-05-2018, 07:12
aktualizacja: 15-05-2018, 07:13

Szacowane przez rynek prawdopodobieństwo czterech podwyżek stóp w tym roku w USA po raz pierwszy przekroczyło 50 proc., wynika z notowań kontraktów terminowych na CME.

Kontrakty futures uwzględniają wzrost stopy funduszy federalnych z obecnych 1,50-1,75 proc. do 2,21 proc. Oznacza to, że rynek szacuje prawdopodobieństwo podwyżki stóp w grudniu, czwartek w 2018 roku, na 51 proc.

Fed podwyższył stopy w marcu o 25 pkt. bazowych. Rynek kontraktów futures szacuje prawdopodobieństwo czerwcowej podwyżki na 95 proc., a kolejnej we wrześniu na 81,4 proc.

„Jastrzębie” oczekiwania rynku pojawiły się pomimo wciąż niskiej presji inflacyjnej. Mogły na nie wpłynąć sygnały z Fed o rosnących obawach, że luźna polityka monetarna może spowodować zawyżenie cen aktywów. Dodatkowo wskazuje się na spadek stopy bezrobocia do 3,9 proc. i kierowanie się przez bank centralny tzw. krzywą Phillipsa, według której presja płacowa rośnie w miarę spadku bezrobocia.

- Obecnie, kiedy fiskalna polityka zmienia się z restrykcyjnej na stymulacyjną, gospodarka rośnie powyżej trendu i rosną inwestycje, krótkoterminowa stopa równowagi także rośnie – mówiła w poniedziałek  Loretta Mester, szefowa Fed w Cleveland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane