Rynek oczekuje parytetu EUR/CHF, a nawet mocniejszego franka

opublikowano: 17-06-2022, 06:55
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Niespodziewana podwyżka stóp procentowych przez Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) spowodowała największe umocnienie franka szwajcarskiego wobec euro od 6 lat, a wobec dolara od 7, informuje Reuters.

W czwartek SNB ogłosił pierwszą od 15 lat podwyżkę stóp procentowych. Stopa polityki wzrosła o 50 pkt. bazowych do minus 0,25 proc. Wywołało to wyraźne umocnienie franka wobec innych walut. Dodatkowo wzmacniał je sygnał z SNB o możliwości dalszych podwyżek. Rynek oczekuje dalszego umocnienia franka i widzi możliwość jego parytetu z euro.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Simon Harvey, analityk walutowy Monex Europe oczekuje w nadchodzącym kwartale testowania parytetu EUR/CHF. Zwraca uwagę, że SNB może nadal podwyższać stopy, bo chce umocnienia franka w ujęciu realnym, aby ograniczyć „importowanie inflacji”.

Deutsche Bank oczekuje zbliżenia się do parytetu EUR/CHF w najbliższych dniach, a Barclays jest przekonany, że frank zejdzie poniżej parytetu.

- Oczekujemy więcej podwyżek o 50 pkt. bazowych i redukcji rezerw walutowych jeśli frank nie umocni się dostatecznie – napisał analityk brytyjskiego banku.

Reuters przypomina, że euro i frank na krótko osiągnęły parytet w marcu. Podaje za Bloombergiem, że wynikające z wyceny opcji prawdopodobieństwo zejścia franka poniżej parytetu z euro w okresie miesiąca wzrosło do 24 proc. z 7 proc. w środę na zamknięciu.

W piątek rano frank notowany jest po 1,0199 za euro i jego kurs niemal się nie zmienia. Słabnie o 0,4 proc. do 0,9707 za dolara. Kurs franka w złotym zmienia się minimalnie i wynosi 4,6269 zł

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane