Czytasz dzięki

Rynek oczekuje zwiększenia zakupów złota przez banki centralne

opublikowano: 30-09-2020, 07:47

Banki centralne zwiększą zakupy złota w przyszłym roku, po tym jak w obecnym wyraźne je zmniejszyły, oczekują eksperci rynkowi.

Citigroup oczekuje wzrostu popyty banków centralnych na złoto do 450 ton w przyszłym roku po tym jak spadnie do 375 ton w  obecnym, najniżej od dekady. HSBC Securities (USA) Inc. oczekuje w przyszłym roku wzrostu popytu do 400 ton z szacowanych na obecny rok 390 ton, co byłoby drugą najniższą wielkością od 10 lat.

Zobacz więcej

Fot. Huber

W 2018 i 2019 roku banki centralne kupowały po ponad 600 ton złota, czyli w ilościach bliskich rekordowej. Choć zakupy w 2021 roku będą niższe, to ich zwiększenie i tak powinno być wsparciem dla notowań złota. Citigroup uważa, że wiosną przyszłego roku na rynek powinna wrócić Rosja, a Chiny mogą zacząć zwiększać rezerwy już po wyborach prezydenckich w USA na początku listopada. 

2019 rok był dziesiątym z rzędu kiedy banki centralne zwiększyły ilość posiadanego złota. W pierwszej połowie 2020 roku zakupy złota przez banki centralne były o 39 proc. niższe niż rok wcześniej w tym samym okresie.

Złoto zdrożało o prawie 25 proc. w tym roku. W środę kurs uncji z grudniowych kontraktów spada o 0,4 proc. do 1896,30 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane