Rynek odpoczywał po nowych rekordach

(Marek Druś)
opublikowano: 04-10-2005, 16:49

Chociaż wczorajsze notowania nie przyniosły kolejnych rekordów indeksów, posiadacze akcji nie mogą czuć się zawiedzeni. Nie doszło do realizacji zysków, choć komentarze giełdowe cały czas przypominają o czyhającej korekcie. Dodatkowo poziomy cenowe pozostały pod kontrolą popytu. Hossa trwa, więc po okresie odpoczynku, kolejne dni powinny przynieść dalsze zwyżki.

Chociaż wczorajsze notowania nie przyniosły kolejnych rekordów indeksów, posiadacze akcji nie mogą czuć się zawiedzeni. Nie doszło do realizacji zysków, choć komentarze giełdowe cały czas przypominają o czyhającej korekcie. Dodatkowo poziomy cenowe pozostały pod kontrolą popytu. Hossa trwa, więc po okresie odpoczynku, kolejne dni powinny przynieść dalsze zwyżki. Wzrosty na giełdach w Budapeszcie i Pradze sugerują, że inwestorzy zagraniczni nie opuścili naszego regionu, a polityczna niepewność nie zniechęca do zakupów. Póki co także nastroje na światowych rynkach sprzyjają oczekiwaniu na kolejne rekordy na warszawskiej giełdzie.

Liderem wzrostów był Optimus, który opublikował nową strategię i zapowiedział że wyniki na koniec tego roku będą bardzo dobre. Dobrze prezentowały się PPWK oraz Elstar Oils. Popyt utrzymuje się na dystrybutorów stali, a szczególnie na Stalprofil. Kurs tej spółki podgrzewany jest informacjami o planach przejęcia spółki przez Mittal Steel. Na plusie był WSiP. Po wyborze nowego zarządu i przedstawieniu strategii inwestorzy z optymizmem patrzą na wydawnictwo. Wciąż mocne były spółki rafineryjne, a szczególnie Lotos, który zmniejsza dystans w notowaniach do Orlenu. Solidnie wyglądał PBG po podwyższeniu prognoz finansowych. Zyskiwał także Eurocash. Inwestorzy mogą oczekiwać, że spółka podtrzyma dotychczasową bardzo dobrą tendencję w wynikach za trzeci kwartał. Około 3 proc. zyskiwał Polmos Białystok. UOKiK zezwolił CEDC na przejęcie spółki.

Bioton lekko tracił, ale inwestorzy spokojnie przyjęli informacje o planach nowej emisji w ramach transakcji przejęcia singapurskiego SciGen. Zawieszono handel akcjami Pekaesu. AKJ ogłosiło wezwanie na akcje spółki po 9,2 zł, czyli zaledwie 2 proc. powyżej kursu giełdowego z poniedziałku. Spadkiem nawet o blisko 2 proc. w trakcie sesji zareagował kurs Agory na informacje że holding zamierza rozpocząć wydawanie nowej gazety, co obciąży wyniki w czwartym kwartale. Drugi dzień z rzędu tracił PGNiG, który zapowiedział że zysk na koniec tego roku nie będzie wyższy niż w ubiegły roku. Kurs Dębicy również szedł w dół. Inwestorzy mogą obawiać się słabych wyników producenta i eksportera opon. Tracił Polmos Lublin, który obniżył szacunki zysków o 89 proc. Tymczasem zdecydowanym outsaiderem był ponownie LZPS po odroczeniu bezterminowo rozprawy w sprawie przetargu na dostawy dla Agencji Mienia Wojskowego, który przyniósłby spółce około 80 mln zł.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane