Czytasz dzięki

Rynek opcji sygnalizuje możliwości spadków na rynkach akcji w USA po wyborach

opublikowano: 03-11-2020, 07:53

Jeśli wtorkowe wybory prezydenckie w USA nie wyłonią od razu zdecydowanego zwycięzcy reakcja rynku akcji może być negatywna, pokazuje rynek opcji.

Tzw. stelaż at-the-money na SPDR S&P; 500 ETF Trust (SPY), strategia polegająca na kupnie opcji sprzedaży i kupna z tym samym kursem wykonania i terminem wygaśnięcia, implikuje obecnie 4,2 proc. ruch do piątku. Przyjmując wyliczoną przez PredictIt 75 proc. szansę na ogłoszenie zwycięzcy wyborów do końca tygodnia, wskazuje to możliwość spadku SPY o 8,4 proc. w przypadku podważenia wyników wyborów, uważa Chris Murphy z Susquehanna International Group. Wyłonienie zdecydowanego zwycięzcy wyborów oznaczałoby wzrost o 2,8 proc.

Rynek zmienności szykuje się na niejednoznaczny wynik wyborów w związku z nietypowo dużą liczbą głosów oddanych listownie, a także spodziewaną niechęcią prezydenta Donalda Trumpa do pokojowego przekazania władzy.

- Choć trwa debata, czy Biden (większa stymulacja i wyższe podatki) czy Trump (status quo) będzie lepszy dla akcji w krótkim terminie, generalnie rynki wydają się zadowolone z każdego z kandydatów i zniknięcie wyborczej niepewności może być pozytywne – napisał Murphy.

Agregujący sondaże wyborcze serwis FiveThirtyEight pokazuje, że kandydat Demokratów Joe Biden ma 90 proc. szans na wybór przez elektorów. Szanse Trumpa spadły do 9,6 proc. Pomimo tak wysokich szans Bidena na Wall Street utrzymuje się strach przed niejednoznacznym wynikiem wyborów, który byłby zagrożeniem dla rynków. Stratedzy Bank of America prognozowali w ubiegłym tygodniu, że amerykański rynek akcji może spaść nawet o 20 proc. jeśli dojdzie do podważenia wyników wyborów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane