Rynek otworzył się na mikrofirmy

Red. Marcin Bołtryk
opublikowano: 17-08-2016, 22:00

W polskiej gospodarce dominują mikrofirmy.

ARTUR SULEWSKI

dyrektor ds. handlowych LeasePlan Fleet Management Polska

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, mamy ponad 1,8 mln firm, które zatrudniają mniej niż dziesięciu pracowników. To spory kawałek tortu, o który warto powalczyć, tym bardziej, że coraz więcej takich przedsiębiorstw otwiera się na usługi Car Fleet Management (CFM).

Kusi je przede wszystkim to, że korzystanie z nowoczesnych aut osobowych, a nawet transportowych w ramach wynajmu długoterminowego nie wymaga już wielkich nakładów finansowych.

Klient spłaca jedynie utratę wartości samochodu, a nie całkowity koszt zakupu, dzięki czemu miesięczna rata jest znacznie niższa niż w tradycyjnym leasingu bankowym. Ponadto koszt miesięcznego wynajmu uwzględnia wydatki na ubezpieczenie, serwis mechaniczny i opony, co zapewnia stałość wydatków w całym okresie użytkowania pojazdu. Korzyści ekonomiczne są zatem znaczne. Mikroprzedsiębiorcy doceniają też oszczędność czasu, jaką zapewnia im CFM. Ich firmy nie mają rozbudowanych struktur, większość zadań często wykonują sami, więc czas jest na wagę złota.

Ta grupa przedsiębiorców od niedawna zwraca też uwagę na to, że auto firmowe nie jest tylko środkiem transportu, ale również wizytówką, wskazującą ich stabilną pozycję na rynku.

Powoduje to, że wynajem długoterminowy lub bardziej elastyczne produkty dostosowane np. do sezonowości biznesu stają się dla nich atrakcyjną formą finansowania, z której korzystają coraz częściej.

Firmy CFM tworzą więc oferty z myślą także o takich potrzebach. LeasePlan na przykład proponuje ComfortPlan — wynajem długoterminowy dla działalności gospodarczych.

Dotychczas taka oferta była przeznaczona dla korporacji. Zależnie od tego, czy zależy im na stylu, ekonomii, wygodzie czy prestiżu, o takie rozwiązania dopytuje coraz więcej niewielkich firm.

Innym rozwiązaniem stworzonym dla nich jest elastyczna forma wynajmu. Powstało właśnie dla przedsiębiorstw, których potrzeby zmieniają się zależnie od sezonu i liczby zleceń. Taka specyfika często nie pozwala określić wcześniej przebiegu wynajmowanego pojazdu ani zadeklarować okresu wynajmu. Dlatego usługa zaczyna się już od jednego miesiąca bez limitu kilometrów i bez kosztów za wcześniejszy zwrot. Pakiet zawiera także pełną obsługę serwisowa i ubezpieczenia OC, AC, NWW i Assistance na terenie całej Unii Europejskiej przy minimalnym wkładzie własnym.

Takich partnerskich ofert dla mikroprzedsiębiorstw będzie coraz więcej, bo przybywa takich klientów. Według raportu Europejskiego Programu Modernizacji Polskich Firm, niemal 99 proc. przedsiębiorstw to małe i średnie firmy (MSP), a z tego najliczniejsze są właśnie mikroprzedsiębiorstwa (96 proc. sektora).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Red. Marcin Bołtryk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Rynek otworzył się na mikrofirmy