Rynek paliw: Zdrożeje po niedzieli

Urszula Cieślak
opublikowano: 18-10-2007, 00:00

Utrzymujące się od kilku dni napięcie polityczne między Turcją a Kurdami w północnym Iraku dodaje do cen ropy wyraźną premię ryzyka, a tym samym powoduje, że osiągają one rekordowe poziomy. Rynek obawia się, że jeśli dojdzie do zbrojnej interwencji w północnym Iraku to zagrożone zostaną dostawy ropy. Sytuacja jest tym bardziej nerwowa, że zbliżamy się do sezonu zimowego, kiedy popyt na ropę jest duży, a obecnypoziom zapasów paliw grzewczych jest niższy niż rok temu.

Wysoka premia ryzyka (ok. 8 USD na baryłkę) daje jednak szansę, że w przypadku uspokojenia nastrojów na rynku, korekta cen ropy w dół będzie gwałtowna. Na odnotowane na rynku światowym wzrosty cen ropy i paliw gotowych reagują krajowi producenci. Za nami pierwsze zmiany w hurcie, ale dopiero skala kolejnych podwyżek będzie wpływała na poziom cen detalicznych. Pierwsze podwyżki będą nie wcześniej niż na początku przyszłego tygodnia. W tym tygodniu na stacjach ceny benzyny ioleju napędowego dalej spadały średnio do 2 gr/l., po wcześniejszych korektach cen hurtowych w dół.

Urszula Cieślak. BM Reflex

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Cieślak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy