Rynek pogrąża się w głębokim marazmie

Sebastian Gawłowski
13-02-2003, 00:00

Wczorajsze notowania nie przyniosły rozstrzygnięć w kwestii przyszłości koniunktury na GPW. Wydarzenia na świecie stawiają pod dużym znakiem zapytania trwałość wzrostowego trendu. Zachowanie rynku wskazuje jednak również, że nie ma on wielkiej ochoty do dalszych spadków. W efekcie mamy pogłębiający się marazm.

W trakcie notowań podaż udokumentowała swoją przewagę spadkami kursów niemal wszystkich firm z WIG 20. Nie doszło na szczęście do przełamania psychologicznego poziomu 1,1 tys. pkt, w pobliżu którego wartość indeksu pozostawała przez niemal całą sesję. Obroty wyniosły zaledwie 91,6 mln zł.

Wycenę dużej części spółek determinuje sezon wyników. Wśród firm z portfela indeksu WIG 20 tylko BIG i Dębica zdołały oprzeć się się spadkom. Największą stratę — 10 proc. — przy wyraźnie zwiększonych obrotach poniosła Amica, która rozczarowała wynikami. W obliczu fatalnych nastrojów na rynku, dobre wyniki nie zdołały podbić wyceny Kęt. W oczekiwaniu na wyniki Pekao, kurs stracił blisko 2 proc. Bank obniżył szacunki zysku do 800 mln zł. Jeżeli kwota okaże się zbliżona, wyniki powinny przejść bez większego echa. Tracił również PKN, choć prezes płockiej spółki zapowiedział dobre wyniki po czwartym kwartale.

Wśród mniejszych spółek wyróżniało się Forte. Meblarska spółka publikując dobre wyniki zwiększyła wycenę o prawie 3,5 proc. Gigantyczny buy back wzmacnia wartość Jutrzenki. Na spadkowym rynku wyróżniał się Optimus. Przy dużych obrotach dystrybutor PC-etów zyskał blisko 8 proc. Niewykluczone, że przyczyną podbicia wyceny może być nowy kontrakt spółki lub oczekiwanie na niespodziankę przy publikacji wyników.

Ponownie przeceniono Elektrim. Bohater ostatnich sesji traci, po tym jak obligatariusze firmy wyrazili zaniepokojenie odkupieniem przez Polsat pakietu akcji spółki należącego do BRE. Wczoraj właściciel Polsatu poinformował, że chce, aby wartość aktywów Elektrimu rosła, jednak ogólnikowe deklaracje nie przekonały rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynek pogrąża się w głębokim marazmie