Rynek pozytywnie odebrał przemówienie Powella w Jackson Hole

Łukasz Stefanik, Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 30-08-2021, 19:35

Podczas dzisiejszej sesji możemy obserwować pozytywne nastroje na rynku akcji na świecie.

Jak widać, inwestorzy ze spokojem przyjęli piątkowe przemówienie Jerome Powella na sympozjum w Jackson Hole. Wzrosty obserwujemy nie tylko na amerykańskim rynku, ale także w Europie. Szczególnie ciekawie wygląda sytuacja na naszej polskiej giełdzie, gdzie WIG20 zdołał w ubiegłym tygodniu opuścić niemal 3 - miesięczną konsolidację. Indeks dwudziestu największych spółek kontynuuje także zwyżkę po weekendzie, dziś notowania WIG20 ustanowiły nowe tegoroczne maksima. Całkiem nieźle radziły sobie także europejskie indeksy, choć tutaj zmienność była ograniczona. Niemiecki DAX zyskał w poniedziałek 0,22%, londyński FTSE100 dodał 0,32%, a francuski CAC40 zamknął się jedynie 0,08% wyżej.

Jeśli chodzi o indeksy amerykańskie, zarówno Nasdaq, jak i S&P500 ponownie znalazły się na najwyższych poziomach w historii. W momencie przygotowywania tego komentarza Nasdaq dodaje 0,9%, z kolei S&P500 zyskuje 0,55%. W tyle pozostaje Dow Jones, który notuje jedynie 0,05% wzrosty, podczas gdy Russell2000 traci 0,2%. Większą zmienność prawdopodobnie pojawi się w drugiej połowie tygodnia. W piątek poznamy bowiem dane z rynku pracy w USA, które mogą zaważyć na stanowisku Fed co do normalizacji polityki monetarnej w najbliższym czasie. Dla przykładu, analitycy Goldman Sachs spodziewają się, że decyzja co do rozpoczęcia tzw. taperingu będzie miała miejsce dopiero w listopadzie. Prawdopodobieństwo tego typu scenariusza jest szacowane na 45%, z kolei na grudzień przypada 35% szans. Pozostałe 20% zakłada, że w tym roku nie doczekamy się decyzji i że zostanie ona przełożona na 2022 rok. Niemniej rozkład prawdopodobieństwa może w najbliższym czasie zależeć od tego, jak będzie się rozwijała sytuacja pandemiczna, a także od jak wypadną wspomniane dane z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane