Rynek pracownika kontra bankowość

Weronika Szkwarek, Bankier.pl
opublikowano: 11-04-2019, 22:00

W bankach króluje umowa o pracę, a średni czas zatrudnienia wynosi co najmniej pięć lat

O zatrudnieniu w bankach od dłuższego czasu mówi się głównie w kontekście redukcji etatów. Luty spędziliśmy na poszukiwaniu bardziej szczegółowych danych HR-owych. Chcieliśmy wiedzieć m.in., jaka część kadr ma etaty, czy często zmieniają miejsce pracy i wreszcie — czego powinni spodziewać się po swoich pracodawcach w najbliższym czasie.

Rotacja

Kiedy dookoła tyle słyszy się o rynku pracownika, w bankach sytuacja jest zgoła inna. Główny Urząd Statystyczny podaje, że liczba pracujących w Polsce — według stanu na 30 września 2018 roku — wyniosła ponad 9,4 mln osób i była wyższa o 2,7 proc. niż przed rokiem. Przeciętne zatrudnienie w ciągu pierwszych trzech kwartałów przekroczyło 8,9 mln i było również wyższe o 2,7 proc. Wzrost zatrudnienia odnotowano przede wszystkim w sekcjach: transport i gospodarka magazynowa, działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, budownictwo i w sektorze IT. Spadek zauważono między innymi w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię, w obsłudze rynku nieruchomości, a także w działalności finansowej i ubezpieczeniowej. W większości instytucji, które udzieliły nam odpowiedzi, bilans zatrudnienia w ubiegłym roku był ujemny — więcej pracowników odchodziło, niż zostało zatrudnionych. Jedynie trzy banki zakończyły 2018 rok pod tym kątem na plusie — ING Bank Śląski, Bank Pekao i Bank BPS.

Wśród banków, które udzieliły odpowiedzi, największy bilans ujemny na koniec 2018 roku odnotował Santander Bank Polska, podobny wynik należał do Euro Banku i Credit Agricole.

Czas zatrudnienia

Choć czasy, kiedy w jednej firmie pracowało się całe życie, powoli mijają, nadal wiele osób nie zmienia miejsca pracy przez lata. Jak długo pracuje się w banku? Według informacji, jakie uzyskaliśmy od banków — najczęściej przez co najmniej pięć lat. Najdłuższy czas zatrudnienia wskazał Bank Pekao — pracownicy wiążą się z firmą na około 20 lat zarówno jeśli chodzi o zatrudnienie ogółem, jak i to dotyczące sieci sprzedaży. Poza ING Bankiem Śląskim i Bankiem Pekao w pozostałych bankach czas zatrudnienia w sprzedaży jest niższy od średniej w danej instytucji. Najkrócej wiążą się z firmą pracownicy Alior Banku, Euro Banku i Credit Agricole.

Umowy cywilnoprawne

Jako jedną z patologii dzisiejszego rynku pracy wymienia się zawieranie umów cywilnoprawnych w miejsce umów o pracę. Szacuje się, że w Polsce jest 1,25 mln osób, z którymi w 2016 roku została zawarta umowa zlecenie lub umowa o dzieło, a które nie są nigdzie indziej zatrudnione na podstawie stosunku pracy ani nie pobierają renty i emerytury. W bankach umowy cywilnoprawne należą do rzadkości i często dotyczą one ułamka zatrudnionych. Wśród firm, które mogą pochwalić się zerowym zatrudnieniem na tzw. śmieciówkach, należy wymienić Bank BPS oraz Credit Agricole — w obu tych bankach pracownicy otrzymują umowy o pracę. Mniej niż sto takich umów zawierano również w Euro Banku (23), Banku Pekao (38) i w Grupie Millenium (94). Według informacji Bankier.pl na koniec 2018 roku w ING Banku Śląskim 222 osoby pracowały na umowy cywilnoprawne, w Santander Banku Polska 715, a w Alior Banku — 367 osób. W PKO BP według danych ze sprawozdania finansowego za 2017 rok taką formą zatrudnienia objęto 2990 osób.

Plany

Czarne chmury zawisną nad pracownikami niektórych banków w ciągu najbliższych miesięcy. Z uwagi na fuzję BGŻ BNP Paribas (obecnie BNP Paribas Bank Polska) z Raiffeisenem pracę straci do 2200 osób — wypowiedzenia trwają od stycznia 2019 roku, a skończą się w grudniu 2020 roku. Trwają też inne przetasowania na rynku — Deutsche Bank w części, która nie została przejęta przez Santander Bank Polska, do końca 2020 roku zwolni do 155 osób, a przejmujący wypowie umowy 1400 pracownikom, czyli około 11 proc. wszystkich zatrudnionych. Zwolnienia w Santanderze będą prowadzone do końca grudnia 2019 roku. Wśród planów na nadchodzący rok banki wskazały jednak w ankiecie wzrost zatrudnienia w niektórych działach. Euro Bank zapowiedział rekrutację w IT, call center i w sieci sprzedaży. Z kolei w Credit Agricole nowi członkowie załogi będą zatrudniani w sprzedaży detalicznej, obszarach SME i agro oraz w bankowości korporacyjnej. W centrali we Wrocławiu poszukiwani są specjaliści IT, compliance, ryzyka i finansów czy marketingu. Sieć sprzedaży w najbliższym roku zamierza umacniać również Bank Pekao, rekrutacje będzie prowadził także w IT i ryzyku. Bank BPS, podobnie jak konkurencja, rozwinie sieć sprzedaży, IT, ryzyko kredytowe oraz kontrolę wewnętrzną.

Weronika Szkwarek, redaktor Bankier.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Szkwarek, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu