Rynek pracy Budowlańcy znów bardzo poszukiwani przez przedsiębiorców

DCZ
opublikowano: 21-08-2009, 00:00

Rynek pracy Budowlańcy znów bardzo poszukiwani przez przedsiębiorców

Specjaliści i menedżerowie

branży budowlanej jako

jedni z niewielu grup

zawodowych mogą

przebierać w ofertach pracy.

— W ostatnich tygodniach obserwujemy prawdziwy boom, jeśli chodzi o liczbę ogłoszeń w branży budowlanej. To chyba obecnie jedna z niewielu branż, w której zapotrzebowanie na pracowników jest tak wyraźnie zauważalne — twierdzi Robert Skok z firmy rekrutacyjnej Antal International.

Powodem są przygotowania infrastruktury do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Najbardziej poszukuje się specjalistów z wyższym wykształceniem i doświadczeniem w obsłudze kontraktów związanych z budową dróg, mostów, autostrad i kolei oraz ochrony środowiska (sieci wodociągowych, oczyszczalni ścieków, elektrowni wiatrowych). Największym problemem jest brak kandydatów właśnie z odpowiednim doświadczeniem i kwalifikacjami.

— Przez lata bardzo szybko rozwijała się działalność deweloperska, pracy dla typowych drogowców było niewiele, dlatego musieli wybrać inną specjalizację, na przykład budownictwo kubaturowe — wyjaśnia Robert Skok.

Trudno też znaleźć kandydatów z odpowiednią znajomością języków (głównie chodzi o menedżerów). Większość firm zaangażowanych w prace przy EURO 2012 to przedsiębiorstwa z kapitałem zagranicznym, dlatego znajomość przynajmniej jednego obcego języka (zazwyczaj angielskiego) jest w nich obowiązkowa.

Pracownicy, którzy mają stosowne uprawnienia i doświadczenie, są na wagę złota i mimo kryzysu nie muszą się martwić o pracę. Pracodawcy i firmy rekrutacyjne intensywnie zachęcają ich coraz ciekawszymi ofertami pracy i wysokimi wynagrodzeniami.

— Niestety, firmy są skazane na poszukiwania bezpośrednie u konkurencji i pozyskiwanie kandydatów z rynków zachodnich. Wprowadzają także systemy premiowania pracowników za polecenie odpowiedniej osoby a także coraz intensywniej interesują się usługami executive search, czyli wyszukiwaniem specjalistów i menedżerów przez agencje rekrutacyjne i headhunterskie — konkluduje Robert Skok.

Źródło: Antal Inetrnational

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Rynek pracy Budowlańcy znów bardzo poszukiwani przez przedsiębiorców