Rynek pracy: Ogłoszeń pracodawców - choć trochę wolniej - stale przybywa

RFA
opublikowano: 29-07-2011, 00:00

Według raportu Pracuj.pl liczba ogłoszeń o pracy rośnie, choć wolniej niż na początku roku.

Raport Pracuj.pl ocenia dynamikę przyrostu liczby miejsc pracy na podstawie wycinku rynku, czyli ogłoszeń opublikowanych w tym serwisie. Wynika z niego, że od początku 2010 r. ogłoszeń przybywa. W I kw. 2010 r. na Pracuj. pl opublikowano ich 54,6 tys., w II kw. 55,8 tys., ale w III kw. już 64,7 tys. i podobnie w IV kw. Znaczne ożywienie nastąpiło w 2011 r. W I kw. ofert w serwisie było o 22 proc. więcej niż w IV kw. 2010, czyli 79 tys., a w II kw. 84 tysiące.

Wśród propozycji zatrudnienia, które ukazały się w serwisie Pracuj.pl w II kw. 2011, najwięcej pochodziło z handlu i sprzedaży (24 tys.). Na drugim miejscu znalazł się sektor finansowy z 14 tys. ogłoszeń, a za nim branża telekomunikacyjna i nowych technologii — 9,9 tys. Niewiele mniej propozycji złożyły firmy z branży budownictwo i nieruchomości (9,8 tys.), a także przemysł ciężkim (9 tys.).

Największy przyrost ofert pracy w stosunku do I kw. 2011 nastąpił w telekomunikacji — o 19 proc. Popyt na kandydatów z sektora finansowego wzrósł o 11 proc. Co ciekawe, mimo zbliżającego się sezonu wakacyjnego największy spadek w II kw. dotyczył branży turystycznej, hotelarskiej i gastronomicznej (o 14 proc.). Mniej pracy w II kwartale proponowały także firmy farmaceutyczne (o 9 proc.).

Według raportu na Pracuj.pl przybyło ofert pracy z województw, w których jest duże bezrobocie. Na przykład z woj. podlaskiego, gdzie bezrobocie wynosi 13 proc., było o 12,5 proc. więcej ogłoszeń, a z lubuskiego i świętokrzyskiego

o 11 proc. (stopa bezrobocia wynosi w nich odpowiednio: 15,3 i 14,6 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RFA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu