Rynek pracy otrząsa się z letargu. Będzie jeszcze lepiej

  • Jacek Kowalczyk
opublikowano: 10-12-2013, 00:00

Przedsiębiorcy coraz chętniej zatrudniają pracowników. Optymizm jest najmocniejszy od dwóch lat.

Trwające od kilku miesięcy ożywienie w polskiej gospodarce powoli zaczyna przekładać się na nasz rynek pracy. Jak wynika z najnowszej edycji badania firmy ManpowerGroup, polscy pracodawcy coraz chętniej zwiększają zatrudnienie. W najbliższym kwartale 13 proc. przebadanych przedsiębiorstw zadeklarowało, że stworzy miejsca pracy, a tylko 9 proc. twierdzi, że liczba stanowisk w ich firmie spadnie.

Jak na tę porę roku to bardzo dobry wynik. Zwykle zimą pracodawcy raczej ograniczają zatrudnienie, niż je zwiększają. Skoro tym razem jest inaczej, to znaczy, że klimat w polskiej gospodarce wyraźnie się ociepla. — Oznaki stopniowego ożywienia rynku pracy obserwujemy w naszym badaniu już od kilku kwartałów, jednak takiego wzrostu optymizmu wśród przedsiębiorców w Polsce, jaki obserwujemy obecnie, nie było od ponad dwóch lat. Spodziewamy się, że te pozytywne nastroje będą się w przyszłym roku dalej poprawiać — mówi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.

Indeks nastrojów pracodawców (po korekcie sezonowej, wynikającej ze zmian pór roku) wzrósł w bieżącym kwartale z 5 do 9 pkt. To najlepszy wynik ze wszystkich 20 państw europejskich branych pod uwagę w badaniu. Wyprzedzają nas głównie dalekie i prężnie rozwijające się rynki wschodzące, np. Indie, Turcja czy Chiny. Według badania, popyt na nowych pracowników będzie rósł w Polsce najmocniej w sekcjach „transport, logistyka i komunikacja” (20 pkt) oraz „produkcja przemysłowa” (14 pkt), a w podziale na regiony — w południowo-zachodniej Polsce (12 pkt).

j.kowalczyk@pb.pl ☎

22-333-99-38

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rynek pracy otrząsa się z letargu. Będzie jeszcze lepiej