Rynek rośnie dużo szybciej niż Okęcie

Marta Filipiak
27-01-2006, 00:00

Liczba pasażerów wciąż rośnie. Także na Okęciu. Konkurenci rozwijają się jednak dużo szybciej.

W 2005 r. z naszych lotnisk skorzystało 11,5 mln osób. To ponad 30 proc. więcej niż rok wcześniej. Przyrosty ruchu są rekordowe w historii — również na tle sąsiadów. Średnio liczba pasażerów rosła w tym czasie w Europie o 6,3 proc.

— Największy przyrost pasażerów odnotował port lotniczy w Warszawie. Skorzystało z niego niemal milion pasażerów więcej — mówi Adam Borkowski, rzecznik Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Okęcie goni Kraków z przekraczającym 760 tys. osób wzrostem. Kraków wyprzedził Katowice, które zwiększyły liczbę pasażerów o ponad pół miliona. Stolica Małopolski zajęła także drugie miejsce, jeśli chodzi o dynamikę wzrostu liczby pasażerów. Wyprzedziła ją tylko startująca z bardzo niskiej bazy Łódź, która ze względu na modernizacje lotniska obsłużyła w 2004 r. tylko około 6 tys. pasażerów. W 2005 r. było to już ponad 18 tys.

Milion więcej

Pod względem liczby korzystających pasażerów wciąż króluje Okęcie. W porównaniu z ubiegłym rokiem oddało jednak około 7 proc. rynku. Mimo największych przyrostów, główne lotnisko Polski dalekie jest od rekordów dynamiki rozwoju.

— Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie w całym 2005 r. obsłużył ponad 7 mln osób, co stanowi 61 proc. wszystkich pasażerów korzystających z polskich lotnisk. Ale trzeba też zauważyć, że na koniec 2004 r. udział Okęcia w rynku przewozów wynosił 68 proc. — mówi Adam Borkowski.

Regiony rosną

Analizy ULC przewidują, że w ciągu nadchodzących lat struktura przewozów będzie wciąż się zmieniać. Około 2020 r. to właśnie do regionalnych portów wykonywana będzie większość połączeń.

— W nadchodzących latach dynamika wzrostu będzie niższa niż obecnie, ale z pewnością wciąż znacznie wyższa niż średnia europejska. Prognozowany rozwój rynku sprawi, że za 15 lat liczba odprawionych pasażerów w Polsce może wynieść nawet 39 mln — przewiduje Adam Borkowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Filipiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynek rośnie dużo szybciej niż Okęcie