Rynek spodziewa się cięcia stóp przez ECB

Marcin Gesing
05-12-2002, 00:00

Europejski Bank Centralny najprawdopodobniej obniży dzisiaj stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Ożywienie w Eurolandzie zależy jednak znacznie bardziej od stanu gospodarki Niemiec i USA.

Rynki spodziewają się, że na dzisiejszym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego (ECB) zapadnie decyzja o redukcji stóp procentowych o 25 do 50 punktów bazowych. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że wczoraj niemiecki związek banków (BDB) obniżył swoją prognozę wzrostu w największej unijnej gospodarce oraz sceptycznie wypowiedział się na temat perspektyw wzrostu dla strefy euro. BDB uważa, że stopy powinny spaść o 50 pkt, co mogłoby pomóc Niemcom przezwyciężyć stagnację i dać nadzieję na poprawę kondycji gospodarki w dłuższym okresie.

Możliwość cięcia stóp zasygnalizował też we wtorek prezes ECB, Wim Duisenberg, który z obawą wypowiedział się o potencjale wzrostowym europejskiej gospodarki. Komentarz szefa banku na temat malejącej inflacji i zagrożenia dla wzrostu gospodarczego rynki uznały za zapowiedź decyzji o zmniejszeniu oprocentowania. ECB ostatni raz zredukował podstawową stopę procentową 13 miesięcy temu i ustalił ją na poziomie 3,25 proc.

Decyzję o obniżce stóp wesprze na pewno Otmar Issing, główny ekonomista ECB, który wielokrotnie podkreślał, że główne wskaźniki ekonomiczne w strefie euro nie napawają optymizmem.

— Po wypowiedziach przedstawicieli ECB rynek jest prawie pewien, że redukcja stóp nastąpi. Będzie to raczej obniżka o 25 pkt ze względu na ciągle wyższą niż zakładana inflację w Eurolandzie — uważa Łukasz Tarnawa, główny analityk PKO BP.

Dodaje jednak, że rynki liczą na głębszą redukcję, więc obniżka o 25 pkt może przynieść pewne rozczarowanie i wpłynąć na osłabienie euro.

Zdaniem analityków, zmniejszenie oprocentowania nie przyniesie w krótkiej perspektywie widocznego ożywienia w krajach „piętnastki”. Decyzja ECB o cięciu stóp może co prawda ułatwić warunki gospodarowania w Eurolandzie, jednak ekonomiści podkreślają, że poważny impuls wzrostowy ze strony popytu inwestycyjnego i konsumpcyjnego przyjdzie dopiero po wyraźnym ożywieniu w Stanach Zjednoczonych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Gesing

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rynek spodziewa się cięcia stóp przez ECB