Rynek stabilny przed środową decyzją FED

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 18-09-2006, 17:27

Rynek stabilny przed środową decyzją FED

Rynek stabilny przed środową decyzją FED

Pierwsza sesja europejska w tym tygodniu nie przyniosła większych zmian dla kursu eurodolara, który pomimo dziennych wahań pomiędzy poziomami 1,2630 – 1,2690 w końcówce notowań znajdował się na bliskich porannym wartościom poziomach.

Dane o produkcji przemysłowej strefy euro, która w lipcu spadła o 0,4% m/m zmniejszając roczną dynamikę wzrostu do 3,2% nie wpłynęła zasadniczo na zachowanie rynku. Sygnały o pogorszeniu sytuacji w gospodarce amerykańskiej nie zaszkodziły z kolei dolarowi. Lipiec przyniósł bowiem znaczny spadek napływu kapitałów netto do USA.

Rynek tylko przejściowo zareagował osłabieniem dolara, kiedy okazało się, że napływy kapitałowe spadły do 32,9 mld dolarów, przy oczekiwaniach na publikację rzędu 70,0 mld. O 218,4 mld USD zwiększył się także w II kwartale deficyt na rachunku obrotów bieżących w USA, również negatywnie zaskakując rynek prognozujący wzrost deficytu o 213,4 mld. Brak trwałego osłabienia dolara po publikacji takich danych może wskazywać na mocne spozycjonowanie rynku przed środową decyzja FED.

Kontrakty futures wskazują 12% szans na podniesienie przez amerykańskie władze monetarne kosztu pieniądza podczas zbliżającego się posiedzenia. Brak podwyżki może wywołać wzrost cen papierów dłużnych i przełożyć się na umocnienie dolara. O godz. 16.30 jedno euro kosztowało 1,2680 dolara amerykańskiego.

Złoty umocnił się w poniedziałek, pomimo negatywnych informacji płynących z rodzimej sceny politycznej. Lider Samoobrony powtórzył, że nie poprze budżetu w obecnym kształcie, co może doprowadzić do wcześniejszych wyborów parlamentarnych. Powrót Zyty Gilowskiej do rządu również nie jest przesądzony, gdyż nie popiera ona kandydatury C. Mecha na stanowisko szefa Komisji Nadzoru Finansowego. Widać jednak poprawiający się sentyment rynku do naszego regionu. Towarzystwa zwyżkującym forintowi węgierskiemu i koronami czeską i słowacką dotrzymała dzisiaj złotówka. Ryzyko polityczne wskazuje jednak na możliwość osłabienia naszej waluty w ciągu tygodnia. O godz. 16.30 za euro płacono 3,9350, a za dolara 3,1050 złotego.

Wojciech Maciak

DM TMS Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rynek stabilny przed środową decyzją FED