Rynek szybko powrócił do linii trendu

Robert Kurowski
04-12-2000, 00:00

Rynek szybko powrócił do linii trendu

Ochłodzenie nastrojów na giełdzie zaowocowało solidnym spadkiem indeksów — w ciągu jednej sesji (czwartkowej) indeksy w szybkim tempie powróciły do linii trendu wzrostowego, oddalając na czas nieokreślony nadzieje na trwalsze wybicie ponad 1700 punktów (WIG20). Wskaźniki techniczne, które oscylowały w czasie ostatnich kilku tygodni w strefach równowagi, teraz zniżkują sugerując odwrócenie (powstrzymanie) tendencji wzrostowej.

Przyczyna zmiany sytuacji na krajowym rynku akcji tkwi między innymi w zapaści na rynku Nasdaq, który, jak się wydaje obecnie spadł do poziomów istotnych technicznie — z tego powodu rysują się możliwości choćby korekcyjnego odbicia na tym rynku. Nie wiadomo, na ile wpłynie to na kursy polskich spółek. Można jedynie stwierdzić, że przynajmniej jest szansa na uspokojenie nastrojów. Poza tym kilka dużych i płynnych walorów z sektora teleinformatycznego odnotowało w ostatnim czasie ponad kilkuprocentowy spadek kursu przy wysokich obrotach, stąd ich dalsze losy zależeć będą od liczby akcji znajdujących się w rękach sprzedającego.

Spadek TechWIG o 6 proc. przy jednoczesnej zniżce WIG20 tylko o 2,5 proc. może wskazywać, że grono spółek równie płynnych, lecz nie związanych z sektorem high-tech, posiada w miarę stabilny akcjonariat.

Informacje, które mogą wpływać na koniunkturę giełdową w najbliższych dniach, to krajowe dane na temat deficytu obrotów bieżących i wyniki przetargu na UMTS, oraz ze świata — dane makroekonomiczne w Stanach Zjednoczonych i rozstrzygnięcie ostatecznego wyniku wyborów prezydenckich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Kurowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynek szybko powrócił do linii trendu