Rynek trochę się uspokoił

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 16-10-2018, 22:00

Poniedziałek i wtorek na rynku finansowym przyniósł pewne uspokojenie nastrojów po nerwowej końcówce poprzedniego tygodnia.

Wśród inwestorów dominuje przekonanie, iż w przypadku amerykańskiej giełdy jest to jedynie korekta w długoletnim trendzie wzrostowym, a nie początek głębszej bessy. Potencjalnym potwierdzeniem tych oczekiwań jest spadek tzw. indeksów strachu — zarówno VIX, jak i tego bazującego na Eurostoxx. Sam rynek walutowy zdaje się w nikłym stopniu reagować na chwilowe podbicie awersji do ryzyka. Kurs EUR/USD waha się w przedziale 1,15-1,16 USD, pomimo ostatnich wydarzeń na politycznej scenie w Niemczech czy kolejnego odcinka sagi związanej z włoskim budżetem.

Tymczasem złoty nie zareagował na piątkową decyzję agencji S&P. Paradoksalnie agencja zdecydowała się na podwyżkę ratingu po lokalnym szczycie koniunkturalnym, a poprzednia decyzja (obniżka ze stycznia 2016 r.) zdarzyła się przed dynamicznym wzrostem PKB. Złoty pozostaje w ramach szerszych układów konsolidacyjnych wobec EUR oraz USD, a ewentualny impuls i nadanie kierunku zależeć będzie od rynków bazowych, gdyż krajowe dane od dawna są na drugim planie. W kalendarzu makro na środę 17 października mamy zapiski z ostatniego posiedzenia Fedu, które mogą nieco pomóc dolarowi po słabym odczycie danych o sprzedaży detalicznej za wrzesień. W piątek nad ranem otrzymamy za to pakiet istotnych danych makro z Chin (m.in. dynamika PKB, inwestycje, sprzedaż i produkcja). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy