Rynek ubezpieczeń kredytów kupieckich może wzrosnąć do 700 mln zł w 2010 r.

opublikowano: 31-01-2007, 21:38

Rynek ubezpieczeń kredytów kupieckich może wzrosnąć do 700 mln zł w 2010 r., a coroczny przyrost rynku będzie wynosił ok. 19 proc.

Rynek ubezpieczeń kredytów kupieckich może wzrosnąć do 700 mln zł w 2010 r., a coroczny przyrost rynku będzie wynosił ok. 19 proc. Takie szacunki przedstawiła podczas środowej konferencji prasowej dyrektor biura ubezpieczeń finansowych PZU Elwira Ostrowska-Graczyk.

Obecnie rynek ten, mierzony przypisem składki wynikającej z zawartych umów ubezpieczenia, szacuje się na ponad 250 mln zł. Ubezpieczenia kredytu kupieckiego zabezpieczają przedsiębiorstwa przed niewypłacalnością kontrahenta.

Z szacunków PZU wynika, że obecnie tylko 10 proc. małych i średnich firm korzysta z ubezpieczeń finansowych oraz jedna trzecia dużych firm.

Zdaniem członka zarządu PZU Jolanty Strzeleckiej, rynek ubezpieczeń finansowych, do których należą ubezpieczenia kredytu, będzie w Polsce rósł szybciej niż PKB, przede wszystkim dzięki szybkiemu rozwojowi handlu międzynarodowego oraz specjalizacji firm.

Innym czynnikiem wzrostu jest specjalizacja produkcji sprawiająca, że w wytworzeniu danego towaru może uczestniczyć wiele firm.

Znaczenie dla rynku ubezpieczeń finansowych będzie też mieć rozwój inwestycji, związany z napływem funduszy unijnych.

PZU jest zainteresowany ubezpieczaniem kredytów kupieckich, a także ubezpieczeniem kredytów eksportowych, w tym do Rosji i Ukrainy. Jednak podobnie jak większość innych ubezpieczycieli zajmujących się ubezpieczeniami należności eksportowych, PZU nie zamierza ubezpieczać ryzyka politycznego związanego z eksportem do wschodnich sąsiadów Polski. Ryzyko polityczne w eksporcie ubezpiecza w Polsce tylko należąca do Skarbu Państwa Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

Pod koniec ub.r. Euler Hermes, zajmujący się również ubezpieczeniami kredytu kupieckiego opublikował badania, z których wynika, że zaległe należności od kontrahentów w Europie wynoszą 200-300 mld euro.

83 proc. wszystkich transakcji biznesowych w badanych krajach odbywa się na warunkach kredytowych, a więc to, jak zachowują się odbiorcy, ma szczególne znaczenie dla przedsiębiorstw. W Polsce 92 proc. dostaw towaru kredytuje dostawca. Więcej - tylko w Niemczech (94 proc.).

Średnio w Europie 98 proc. firm zmaga się z problemem opóźnień w zapłacie za dostarczony towar. W Polsce - 90 proc. W Polsce 49 proc. kontrahentów płaci po terminie. Jeśli wziąć pod uwagę wartość sprzedaży, to za 67 proc. należności odbiorcy zalegają z płatnościami. Opóźnienia mogą zachwiać bieżącą płynnością.

Kilkanaście dni temu Coface, grupa zajmująca się m.in. ubezpieczeniami kredytów kupieckich, informowała w raporcie, że w Polsce w ub.r. liczba upadłości zmniejszyła się o ponad jedną czwartą. Jednak te dane nie uwzględniają problemów finansowych małych firm, które nie działają w formie regulowanej Kodeksem spółek handlowych i których nie dotyczą przepisy o upadłości.

Na rynku ubezpieczeń kredytu kupieckiego działają też w Polsce Atradius oraz sopocka Ergo Hestia.

Di, PAP

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane