Rynek w fazie wyczekiwania

  • Mariusz Potaczała
opublikowano: 27-05-2013, 00:00

W poniedziałek dwa główne światowe centra finansowe: Londyn oraz Nowy Jork, nie pracują. Rynek krajowy, zwłaszcza w drugiej części tygodnia, również charakteryzować będzie mała płynność.

Uważamy, że EUR/PLN zdoła obronić kluczowy poziom 4,22 zł, stojący na drodze dalszych zwyżek kursu, a kurs EUR/USD, zanim rozpocznie kolejną falę spadkową, utrzyma się jeszcze przez kilka sesji powyżej 1,29.

Jednak nie tylko ze względu na liczne święta i dni wolne prawdopodobne jest utrzymywanie się przedziałów wahań. Uczestnicy rynku po serii jednoznacznych sugestii, że Fed najprawdopodobniej już na początku czwartego kwartału zrobi pierwszy krok w kierunku zakończenia ery ilościowego luzowania, którym będzie ograniczenie tempa prowadzonego skupu aktywów, wyczekiwać będą na majową porcję publikacji z amerykańskiego rynku pracy. Wizja nawet odległej normalizacji politykipieniężnej znacznie silniej wpłynie na rynek walutowy niż na giełdy. Dolar amerykański, w świetle teorii parytetu siły nabywczej niedowartościowany do pozostałych walut G-10, skazany będzie na długofalową aprecjację.

Duże emocje budzą także zbliżające się posiedzenia banków centralnych na początku czerwca. Wprawdzie europejskie władze monetarne nie zdecydują się (jeszcze) na wprowadzenie ujemnej stopy depozytowej, lecz całkiem realna zapowiedź takiego kroku mocno zaciążyłaby sile wspólnej waluty. Nieco mniej kontrowersji wywołuje posiedzenie RPP. Po serii niepokojących doniesień ze sfery realnej, na którą złożyły się niska dynamika PKB w pierwszym kwartale, mizerne odbicie produkcji przemysłowej, ujemna dynamika sprzedaży detalicznej oraz słabe dane z rynku pracy, kolejna obniżka kosztu pieniądza wydaje się przesądzona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu