Rynek walutowy poczuł grunt

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 29-06-2016, 07:00

Wtorkowa sesja na rynku walutowym przyniosła próbę stabilizacji kursów, po tym jak wyniki brytyjskiego referendum wstrząsnęły rynkami.

Funt co prawda w dalszym ciągu znajduje się pod presją, jednak przecena wyraźnie wyhamowała. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku większości bardziej ryzykownych aktywów (w tym złotego), które znalazły wsparcie po dynamicznej zniżce notowań. Powodem wygaszenia paniki wśród inwestorów mogą być doniesienia zakładające, iż samo zagłosowanie za brexitem niekoniecznie musi doprowadzić do takiego scenariusza.

Coraz częściej obserwatorzy wskazują, że brytyjscy decydenci dążą do nowych wyborów parlamentarnych lub zaproponują pozostawienie Brytanii w Unii. Rynki tkwią w niepewności, która może trwać tygodniami, gdyż żadna ze stron nie posiada szczegółowego planu brexitu. Sytuację dodatkowo komplikuje zapowiedź rezygnacji premiera Davida Camerona.

W przypadku złotego trudno spodziewać się zejścia kursu EUR/PLN poniżej bariery 4,40 zł. Globalne instytucje obniżyły prognozy dla złotego, zakładając spadek kursu wobec euro do 4,70 PLN zł [czytaj niżej — red.]. W dużej mierze jest to pochodną wydarzeń rynkowych — złoty był jedną z najmocniej tracących walut. Potencjalny brexit przynosi szereg wyzwań i czynników ryzyka dla naszej waluty: od spadku wielkości funduszy unijnych przez obniżenie PKB po wzrost presji na wprowadzenie tzw. ustawy frankowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko DM BOŚ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynek walutowy poczuł grunt