Rynek walutowy w oczekiwaniu na komunikat FOMC

Tomasz Regulski, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.
opublikowano: 26-01-2011, 16:53

W ostatnich godzinach zmienność na rynku złotego, jak i w notowaniach głównej światowej pary walutowej – EUR/USD była dość niska.

Wahania kursu EUR/PLN mieściły się w bardzo wąskim przedziale wahań 3,8680-3,8820, z kolei wartość euro względem dolara po nieudanej próbie trwałego wyjścia ponad poziom 1,37, zeszła w okolice 1,3650. Do czasu publikacji komunikatu po posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), zaplanowanej na godz. 20.15, w notowaniach tych par walutowych powinna w dalszym ciągu panować stosunkowo niska zmienność. Prezentacja komentarza amerykańskich władz monetarnych prawdopodobnie przyniesie przynajmniej chwilowe silniejsze wahania eurodolara. Uczestnicy rynku oczekują, iż FOMC zachowa łagodne nastawienie do polityki pieniężnej. Fakt ten został już jednak zdyskontowany w notowaniach EUR/USD – to m.in. za sprawą wskazanych oczekiwań kurs tej pary walutowej w ostatnich dniach utrzymywał się na wysokich poziomach. Z pewnością trudno będzie o komentarz sformułowany w łagodniejszym tonie, niż zakładają to inwestorzy. Z tego względu moment jego publikacji uczestnicy rynku mogą wykorzystać do realizacji zysków w efekcie której będziemy obserwować korekcyjną zniżkę EUR/USD.

Dzisiaj Główny Urząd Statystyczny nieoczekiwanie przedstawił, zaplanowane pierwotnie na piątek, odczyty danych o sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia w grudniu. Sprzedaż w naszym kraju w minionym miesiącu wzrosła silniej od oczekiwań (o 12 proc. r/r, przy prognozach na poziomie 9,4 proc.). Pozytywny wydźwięk tego wskaźnika zneutralizował jednak silniejszy od prognoz wzrost stopy bezrobocia (do 12,3 proc., oczekiwano 12,0 proc.). W bieżącym tygodniu kluczową publikacją z Polski, będzie zaplanowany na piątek odczyt PKB za 2010 r. Publikacja ta, w odróżnieniu od dzisiejszych danych z naszego kraju, może przynieść zauważalną reakcję notowań złotego.

Sporządził: Tomasz Regulski, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Regulski, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynek walutowy w oczekiwaniu na komunikat FOMC