Rynek wciąż płytki

  • Marek Rogalski
opublikowano: 02-01-2012, 10:33

2 stycznia to dzień wolny m.in. w Japonii, Wielkiej Brytanii i USA, a więc na kluczowych rynkach. Nie bądźmy, zatem zaskoczeni relatywnie niską aktywnością inwestorów.

Na „pełne otwarcie” rynków trzeba, zatem zaczekać do jutra. Z informacji, które napłynęły do tej pory warto zwrócić uwagę na lepszy względem wstępnych szacunków odczyt indeksu PMI dla przemysłu w Chinach, wyliczany przez instytucje rządowe, zwłaszcza, że kontrastuje on z opublikowanymi w piątek wyliczeniami Markit/HSBC. I jest pozytywny… bo mamy wartość 50,3 pkt. wobec oczekiwanych 49,1 pkt., a zatem powrót powyżej bariery 50 pkt, co może zmniejszać obawy związane z nadmiernym hamowaniem gospodarki Państwa Środka w 2012 r. Niemniej, to muszą potwierdzić kolejne dane, najlepiej z realnej gospodarki (produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna).

Inwestorzy jednak wciąż bardziej martwią się o sytuację w strefie euro – w najbliższych dniach wszystko będzie się „kręcić” wokół jednego – wpływu ewentualnych cięć ratingów przez agencję S&P na wycenę peryferyjnego długu i związanej z tym kondycji sektora bankowego. Ta ostatnia kwestia zaczyna pomału stawać się kluczowa, biorąc pod uwagę rysujące się pierwsze symptomy zapaści kredytowej – banki wolą przechowywać gotówkę w ECB, gdyż mają wobec siebie coraz mniejsze zaufanie. W centrum uwagi będzie też Grecja, o której wspominałem jeszcze w piątek przy okazji artykułu w niemieckim Der Spiegel, który sugerował, że rząd Lukasa Papademosa ma coraz mniej woli i możliwości do wprowadzania koniecznych reform. W dzisiejszym Financial Times, minister finansów Ewangelos Wenizelos odrzuca te zarzuty nazywając je niepotrzebnym budowaniem niepewności i sianiem paniki. Niemniej, tak czy inaczej inwestorzy będą się obawiać o los negocjacji z posiadaczami obligacji, które miały zakończyć się w styczniu – przypomnijmy, chodziło o dobrowolną zgodę na umorzenie 50 proc. posiadanego do tej pory długu. Na to wszystko zaczyna nakładać się wizja kampanii wyborczej, która prędzej, czy później ruszy – chociaż kilka dni temu przedstawiciel partii PASOK sugerował, jakoby wybory parlamentarne miały zostać przesunięte z lutego na kwiecień.

Przed godz. 10:00 poznaliśmy też odczyty grudniowych danych PMI dla przemysłu w strefie euro – w przypadku Niemiec i Francji nieco lepsze od oczekiwań, ale dla całego Eurolandu zgodne z szacunkami (46,9 pkt.). Większej reakcji na rynku, zatem nie widać.

EUR/USD: Piątkowa świeca nie napawa zbytnim optymizmem – to klasyczne doji, które dodatkowo potwierdziło opór w rejonie 1,30. Dzisiaj czekać nas będzie raczej marazm – konsolidacja w przedziale 1,29-1,30. Jeżeli dzisiaj zamkniemy się poniżej 1,2944 (ekstremum z 14 grudnia), to jutro możemy łamać wsparcie na 1,2870 i zejść poniżej dołka na 1,2856.

GBP/USD: W piątek funt zachowywał się znacznie lepiej, niż można by tego było oczekiwać – to odreagowanie silnego spadku z 28-29 grudnia? Dzisiaj już popyt nie ma za bardzo siły, wydaje się, że będziemy wracać w okolice 1,5400-1,5450, a w kolejnych dniach celować w rejon 1,5300-1,5350.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski – analityk DM BOŚ (BOSSA FX)

Polecane