Czytasz dzięki

Rynek widzi możliwość ujemnych stóp w USA na początku 2021 roku

opublikowano: 07-05-2020, 18:57

Inwestorzy z rynku kontraktów terminowych uwzględniają w cenach możliwość ujemnej stopy procentowej w USA za kilka miesięcy.

Styczniowy kontrakt na stopę funduszy federalnych poszedł w górę w czwartek do 100,05. Oznacza to, że stopę polityki monetarnej wynoszącą minus pół punktu bazowego.

Szef Fed Jerome Powell niezmiennie odrzuca pomysł ujemnych stóp procentowych. To jednak nie powstrzymuje spekulantów. Opcje na eurodolara, wykorzystywane zwykle jako zabezpieczenie od zmian polityki Fed, sugerowały spadek stopy procentowej w USA nawet do minus 45 pkt. bazowych do połowy 2021 roku. Rentowność obligacji 2-letnich USA spadła w czwartek rekordowo nisko, do 0,1388 proc.

- Nie wierzę, że Powell chce ujemnych stóp, ale jego stanowisko „cokolwiek jest niezbędne” sugeruje, że jest taka możliwość – powiedział Todd Colvin, wiceszef Ambrosino Brothers z Chicago. – Nie wykluczałbym tego jeszcze. Choć to porównywanie pomarańczy z jabłkami, to ujemne ceny ropy pokazały, że wszystko jest możliwe – dodał.

Znany inwestor Jeffrey Gundlach, nazywany „królem obligacji”, ostrzegł na Twitterze późno w środę, że rośnie presja na obniżenie stopy  funduszy federalnych do wartości ujemnej, co jego zdaniem byłoby „fatalne”. Kenneth Rogoff, uznany ekonomista Uniwersytetu Harvarda mówił w tym tygodniu, że Fed powinien obniżyć główną stopą poniżej zera. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane