Rynek wierzy w szczyt inflacji

Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 11-08-2021, 17:05

Okazuje się, że rynek bardzo szybko niektóre relatywnie złe dane dla giełdy przekuć w dobre dane. Jeszcze kilka dni temu rynek spekulował o większej presji na wzrost cen, a już teraz po bardzo wysokich danych inflacyjnych mówi się o jej szczycie. Co z inflacją w Stanach Zjednoczonych i czy inwestorzy faktycznie powinni się obawiać dalszego wzrostu cen?

Inflacja w USA za lipiec wyniosła 5,4% w ujęciu rocznym, co było taką samą dynamiką co poprzednio, ale jednocześnie nieznacznie powyżej oczekiwań, które wskazywały na spadek do 5,3% r/r. Z kolei bazowa inflacja spadła do 4,3% r/r, zgodnie z oczekiwaniami, z poziomu 4,5% r/r i to prawdopodobnie ten odczyt spowodował, że dzisiejszy raport dotyczący inflacji postrzegany jest pozytywnie przez rynek. Pytanie, co to oznacza pozytywny? Z pewnością nikt wysokiej inflacji nie pożąda, dlatego potencjalny sygnał, że dynamika cenowa mogła osiągnąć swój szczyt, jest postrzegany pozytywnie przez rynek. Taka sytuacja ma miejsce nawet wobec tego, że w zeszły piątek poznaliśmy genialne dane z amerykańskiego rynku pracy, które sugerowały narastającą presję na ceny ze strony rynku pracy. Jeżeli inflacja teoretycznie miała osiągnąć swój szczyt, naciski na to, aby Fed szybko zmieniał politykę monetarną będą mniejsze. Z drugiej strony Fed może chcieć rozpocząć redukcję swojej ultra luźnej polityki monetarnej, co jest związane z tym, że amerykańskie władze przegłosowały ogromne programy fiskalne dla gospodarki. Teoretycznie może to oznaczać, że Fed nie musi już dostarczać takiej ilości gotówki na rynek. Z drugiej strony programy fiskalne same się nie sfinansują. Tu będzie potrzebne kolejne zadłużanie, co oczywiście oznacza, że władzom jest na rękę program skupu aktywów i utrzymywanie niskich rentowności. Wobec tego, czy Fed faktycznie posunie się w tym roku w kierunku ograniczania programu skupu aktywów? Czy jednak pójdzie władzom na rękę i nie zdecyduje się na zmiany? To oczywiście generuje potencjalny wzrost baniek spekulacyjnych. Mówimy tu o giełdzie, rynku nieruchomości czy o rynku surowców.

Niemniej na ten moment, kiedy dane wcale nie pokazują, że sytuacja jest jakaś ekstremalna, inwestorzy przyjmują tą sytuację pozytywnie. Dow Jones na otwarciu wyznacza kolejne historyczne szczyty. W zasadzie od początku sesji amerykańskiej mamy bardzo mocne przyspieszenie na indeksach, choć wyróżnia się przede wszystkim wskazany wcześniej DJIA. Przed 17:00 rośnie o 0,6%, S&P 500 zyskuje 0,22%, natomiast Nasdaq wciąż nie może złapać wiatru w żagle i traci 0,10%. Nowe historyczne szczyty zaliczył również DAX, który przed 17:00 zyskuje 0,36%. Wzrosty w Polsce są dzisiaj bardzo skromne. Indeks WIG20 zyskuje 0,13%. Nastroje w Polsce mogą być dodatkowo zmącone kwestiami politycznymi, gdyż doszło do rozpadu koalicji rządzącej.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane