Rynek wycenia jastrzębi zwrot w wykonaniu Fed

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 26-01-2022, 11:47

Wtorkowa sesja na Wall Street przyniosła kontynuację wyprzedaży, a najmocniej taniały spółki technologiczne. Nasdaq spadł o 2.5%, S&P 500 o 1.2%, a Dow Jones o 0.2%.

Spółki technologiczne znajdowały się pod większą presją mimo lepszego od oczekiwań raportu Microsoft za IV kw. To sugeruje, że u podstaw obaw rynkowych znajduje się polityka monetarna. Dziś natomiast czas na Fed, który na kończącym się posiedzeniu powinien zapowiedzieć marcową podwyżkę stóp. Dodatkowo może pojawić się dyskusja dotycząca szybszego zakończenia programu skupu aktywów i rozpoczęcia redukcji bilansu Fed. Rynek zaczął już mówić o większej ilości podwyżek niż jedna na kwartał. Oczekiwania mogły jednak zabrnąć już za wysoko, a ich korekta teoretycznie powinna wspierać scenariusz odbicia na rynku akcyjnym. W grudniu mediana prognoz poszczególnych członków Komitetu zakładała 3 podwyżki stóp w tym roku. Ważne powinny być dalsze prognozy Fed dotyczące kształtowania się inflacji. Podkreślenie oczekiwań na spadek do poziomu 2% w horyzoncie roku powinno tłumić rynkową wycenę dotyczącą możliwości jastrzębiego skrętu w 2022 roku.

Notowania ropy tymczasem cały czas pozostają wysoko, a baryłka WTI dobija do 86 USD. Ceny czarnego złota wspierają obawy związane z konfliktem z Rosją, który może przełożyć się na ograniczenie podaży. Opublikowane wczoraj dane API wskazały na mocniejszy od oczekiwań spadek zapasów ropy w ubiegłym tygodniu o 0.9 mln baryłek. Złoto nieśmiało wysuwa się powyżej 1840 USD za uncję, potencjalnie gołębia niespodzianka ze strony Fed może jednak stanowić impuls do silniejszego odbicia. W przypadku jastrzębiego odbioru komunikatu oraz konferencji prasowej po posiedzeniu notowania żółtego metalu oczywiście powinny negatywnie zareagować.

Na rynku walutowym dolar jest relatywnie mocny, a kurs EURUSD spada poniżej 1.13. W gronie G10 ze względu na wzrosty cen ropy mocne pozostają waluty surowcowe. Przed wynikiem posiedzenia Fed skłonność do dużych przetasowań na rynku akcyjnym powinna być ograniczona. Dziś w kalendarium znajduje się jeszcze posiedzenie Banku Kanady. Rynek w 70% wycenia wzrost stóp o 25 punktów bazowych, zatem dla notowań dolara kanadyjskiego dzień zapowiada się ciekawie. Funt pozostaje stabilny mimo zamieszania politycznego w Wielkiej Brytanii i presji na premiera Johnsona za złamanie pandemicznych restrykcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane