Rynek zamówień publicznych jest wart 103 mld zł

Mariusz Zielke
opublikowano: 25-06-2008, 00:00

Administracja publiczna i państwowe spółki w 2007 r. wydały w przetargach rekordową sumę. Najwięcej zarobiła budowlanka.

Administracja publiczna i państwowe spółki w 2007 r. wydały w przetargach rekordową sumę. Najwięcej zarobiła budowlanka.

Rząd przyjął sprawozdanie z działania rynku zamówień publicznych. Wynika z niego, że w 2007 r. wartość zamówień wyniosła aż 103,1 mld zł. To absolutny rekord i znaczny wzrost w stosunku do lat poprzednich, gdy zamówienia administracji zamykały się kwotą 70-80 mld zł. Postęp zawdzięczamy unijnym funduszom, gdyż przed wejściem do UE i w pierwszym roku naszego członkostwa zamówienia publiczne miały wartość 40-50 mld zł.

W 2007 r. ogłoszono ponad 100 tys. przetargów i konkursów. Ogłosiło je ponad 11 tys. zamawiających. Większość udzielonych zamówień dotyczyła robót budowlanych — 51 proc. całego rynku. Usługi stanowiły 23 proc. wszystkich kontraktów, zaś dostawy 26 proc. Zdecydowaną większość kontraktów zawarły firmy krajowe (98 proc.). Polskie spółki zdobyły też 54 zlecenia publiczne w przetargach w innych krajach.

Znacząco wzrosły tzw. sektorowe zamówienia publiczne (przedsiębiorstw energetycznych, paliwowych, kolejowych). W 2007 r. ich wartość sięgnęła 29 mld zł, co jest kwotą imponującą w porównaniu z 12,8 mld zł wydanych przez ten sektor w 2006 r. Okazuje się jednak, że tak duży skok jest wynikiem dwóch pojedynczych kontraktów.

„Wpływ na tak wysoką wartość udzielonych zamówień sektorowych w roku 2007 miały dwa zamówienia” — informuje Urząd Zamówień Publicznych (UZP).

Chodzi o kontrakt PSE Operatora na utrzymanie krajowego systemu energetycznego za… 10,6 mld zł oraz umowę PGNiG na przesył gazu za 4,1 mld zł.

UZP zwraca uwagę na niepokojące zjawisko spadku średniej liczby ofert w przetargach. W 2007 r. do zamawiających wpływało średnio tylko 2,29 ważnych ofert (w połowie przypadków tylko jedna ważna oferta), podczas gdy rok wcześniej było to 3,62 oferty, a w 2005 r. 4,40 oferty.

„Pewien wpływ na spadek przeciętnej liczby ofert składanych w jednym postępowaniu może mieć coraz większa liczba postępowań, w których dochodzi do składania ofert wspólnych przez dwóch lub więcej wykonawców. Niezależnie jednak od tego, jest to zjawisko niepokojące” — zauważa w raporcie UZP.

Urząd w 2007 r. skontrolował ponad 500 przetargów za 46 mld zł. W większości z nich nie było naruszeń albo uchybienia były drobne. Blisko 100 kontrolowanych przetargów zostało jednak przeprowadzonych niezgodnie z prawem i naruszeniem zasad równej konkurencji.

74,6

proc. Tyle zamówień publicznych zostało udzielonych w przetargach nieograniczonych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy