Rynek zamówień publicznych wzrósł; najwięcej na roboty budowlane

PAP
opublikowano: 06-06-2014, 19:28

Wartość polskiego rynku zamówień publicznych wzrosła w 2013 r. o 8 pkt. proc. i wyniosła 143,2 mld zł. 38 proc. tej kwoty przeznaczono na roboty budowlane. W 92 proc. przypadków o wyborze oferty decydowała cena - poinformował Urząd Zamówień Publicznych (UZP).

"W 2013 r. o 8 proc. wzrosła wartość rynku zamówień publicznych. Udzielono 210 352 zamówienia na kwotę 143,2 mld zł (w 2012 r. - 132,7 mld zł)" - czytamy w komunikacie przekazanym w piątek PAP.

Podobnie jak w latach ubiegłych - podano - również w roku 2013 najistotniejszą część rynku stanowiły roboty budowlane. Wartość zakontraktowanych środków na roboty budowlane stanowiła 38 proc. ogólnej kwoty udzielonych zamówień.

"Mimo możliwości, jakie daje ustawa Prawo zamówień publicznych wobec stosowania zróżnicowanych kryteriów oceny ofert oraz zachęcania zamawiających do korzystania z kryteriów pozacenowych, w 2013 r. jako jedyne kryterium ceny wybrano w 92 proc. zamówień o wartościach poniżej progów UE i w 85 proc. - powyżej progów UE" - napisano w komunikacie.

Do końca zeszłego roku próg UE dla robót budowlanych wynosił 5 mln euro.

Według informacji UZP przeciętny czas trwania postępowania o wartości nie przekraczającej progów UE liczony od daty publikacji ogłoszenia o zamówieniu do daty zawarcia umowy wyniósł 32 dni. W przypadku postępowań o wartości powyżej progów UE czas ten stanowił 92 dni.

W komunikacie podano, że w ubiegłym roku utrzymała się tendencja dotycząca korzystania przez zamawiających z przetargu nieograniczonego. Tryb ten zastosowano w 88,8 proc. zamówień o wartości powyżej progów unijnych i w 80,1 proc. poniżej tej wartości. Ponadto 82 proc. wszystkich postępowań o zamówienie publiczne, czyli ponad 8 z 10, było inicjowanych poprzez publikację ogłoszenia. "W ramach tych procedur wydatkowano ponad 91 proc. ogólnej wartości środków na zamówienia publiczne i jest to poziom najwyższy w okresie ostatnich czterech lat" - wskazano.

Z ogłoszeń opublikowanych w Dzienniku Urzędowym UE wynika, że 97,07 proc. zamówień na polskim rynku udzielono przedsiębiorstwom krajowym, natomiast w 704 przypadkach (niecałe 3 proc.) zamówienia na kwotę 13,6 mld zł przypadły wykonawcom zagranicznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu