Rynek zawiódł się na budowlance

Przemek Barankiewicz
07-02-2001, 00:00

Rynek zawiódł się na budowlance

Luty to test rynkowy dla spó-łek w postaci publikowania rocznych raportów finansowych. Branżą, która miała najwięcej powodów do obaw, jest w tym roku sektor budowlany. Miniony rok oznaczał dla większości spó- łek z tej grupy pogorszenie rezultatów działalności w związku z dekoniunkturą w budownictwie.

Najbardziej rozczarował inwestorów Exbud. Kielecka spółka, która jeszcze w połowie roku notowała zyski, zakończyła 2000 r. z ponad 100 mln straty netto. Ta niespodzianka z miejsca znalazła odbicie w notowaniach Exbudu na parkiecie, które wczoraj straciły ponad 3 proc. Dramatyczną stratę 54 mln zł wykazał także warszawski Mostostal. Na wyniku spółki zaciążyły bardzo wysokie rezerwy. Gdyby nie rozpoczynające się dzisiaj zapisy na sprzedaż akcji spółki w wezwaniu ogłoszonym przez Accionę, rynek na pewno surowiej oceniłby te wyniki.

Niemal identyczny zysk netto osiągnęły Budimex i Mostostal Export (ponad 56 mln zł). Budimex zyskał m.in. dzięki sprzedaży aktywów. Rynek jest tego świadomy i pomimo znacznego wzrostu kursu spółki na początku roku, od dwóch tygodni jej udziałowcy tracą.

Podobnie zachowuje się kurs Mostostalu Export, który znacznie poprawił wynik netto, dzięki większemu nastawieniu na usługi deweloperskie.

Mostostal Zabrze, któ- rego wycena umacniała się ostatnio na falach spekulacji o korzystnej fuzji z Piasecki, zawiódł rezultatami ostatniego kwarta- łu. Dodatni wynik netto wprawdzie pozostał, ale 8 mln zł stanowi tylko 40 proc. zysku z 1999 roku.

Jeśli Rada Polityki Pieniężnej szybko nie obniży stóp, to w 2001 roku wyceny spółek budowlanych mogą naprawdę runąć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynek zawiódł się na budowlance