Rynki czekają na decyzję w Kongresie i wyniki Apple

Sebastian Trojanowski, Doradca inwestycyjny Noble Securities
opublikowano: 23-01-2013, 17:10

Środowa sesja na rynkach przebiegała w stabilnej atmosferze w oczekiwaniu na głosowanie w Izbie Reprezentantów i szczytem w Davos w tle. Kurs EUR/USD utrzymuje się w trendzie bocznym, a WIG20 próbuje w pełni uformować formację odwrócenia trendu spadkowego.

Środowy handel na rynkach odbywał się z generalnie pustym kalendarzem makro w tle i w oczekiwaniu na głosowanie w amerykańskim Kongresie. Rynek oczekuje przegłosowania tymczasowego podniesienia limitu zadłużenia, co powinno dać czas na negocjacje w sprawie programu cięć wydatków do maja. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to krótkoterminowym ryzykiem dla rynku akcji jest możliwość częściowej realizacji zysków. Na płaszczyźnie danych makroekonomicznych rynek czeka na jutrzejsze wstępne odczyty indeksów PMI m.in. z Niemiec i Francji oraz piątkowy indeks instytutu Ifo. Indeksy te będą konfrontowane z niedawnymi, optymistycznymi słowami Mario Draghiego.

Dzisiaj rozpoczął się także coroczny szczyt Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, który jest okazją do licznych dyskusji i komentarzy na styku polityki i biznesu. Początek szczytu jest zdominowany głównie przez deklarację premiera Camerona o zorganizowaniu referendum w sprawie członkostwa w Unii najpóźniej do 2017 r. W samej Anglii natomiast ponownie w ostatnich miesiącach spadła stopa bezrobocia, tym razem do poziomu 7,7 proc. (poprzednio 7,8 proc.).

Kurs EUR/USD po wtorkowych dynamicznych ruchach porusza się w czytelnym przedziale wahań będącym jednocześnie formacją trójkąta. Za główne wsparcie służy właściwie cały przedział 1,3245-1,3280 USD, a po otwarciu środowego handlu w USA kurs spadł do poziomu wczorajszego minimum 1,3265 USD.  Nie widać wyraźnej presji na osłabienie euro, lecz kolejne testy ważny wsparć mogą w końcu wygenerować sygnał sprzedaży, choćby z tytułu realizacji zleceń stop loss przy powyższych poziomach. Jednakże, lepiej jest cierpliwie poczekać na obranie wyraźnego kierunku przez rynek, co być może nastąpi już przy okazji dzisiejszej decyzji w USA.

Na rynku krajowym indeks WIG20 kontynuuje budowę prawego ramienia odwróconej głowy z ramionami z linią szyi na poziomie 2585 pkt. Ewentualne wybicie przez ten poziom powinno pozwolić na ustanowienie nowego szczytu przy ok. 2650 pkt. Sama formacja jest aktualna dopóki nie zostanie zanegowane wsparcie przy 2550 pkt, więc w zasadzie nie pozostaje nic innego jak tylko czekać na rozstrzygnięcie sytuacji. Ponadto, uwagę zwracają podwyższone obroty, lecz jest w dużym stopniu wynik skokowego ich wzrostu na walorach PKO BP.

Za oceanem solidne wyniki pokazał Google, gdyż przychody w IV kwartale okazały się lepsze o 17,5 proc. od prognoz, wyższy był także zysk na akcję. Nieznacznie lepsze wyniki opublikował także IBM oraz McDonald`s . To pozwoliło na wyznaczenie nowego maksimum trendu wzrostowego przy poziomie 1495 USD, jednocześnie osiągając coraz wyższe poziomy wykupienia. W gronie indeksu S&P 500 ok. 80 proc. spółek można uznać za krótkoterminowo wykupione, co może wskazywać na korektę w najbliższym czasie. Fakt ten warto skonfrontować z dzisiejszym wynikiem głosowania w Izbie Reprezentantów oraz posesyjną publikacją wyników Apple (13,44 USD zysku na akcję prog).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Trojanowski, Doradca inwestycyjny Noble Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynki czekają na decyzję w Kongresie i wyniki Apple