Rynki czekają na ruch EBC

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 24-07-2019, 22:00

Wydarzeniem tego tygodnia na rynkach finansowych jest kończące się dziś posiedzenie władz Europejskiego Banku Centralnego.

Pewne jest, że prezes Mario Draghi pokusi się o napisanie scenariusza wsparcia gospodarki strefy euro. Tym bardziej że według ostatnich doniesień jednej z agencji informacyjnych w samej instytucji trwa dyskusja dotyczące modyfikacji metodologii celu inflacyjnego, co najpewniej uzasadniałoby kolejną rundę wsparcia.

Ciekawie będzie również na płaszczyźnie stóp procentowych, gdyż aktualnie inwestorzy wyceniają prawdopodobieństwo obniżki o 10 pkt baz. na około 40 proc. wobec niedawnych 60 proc.

Można się spodziewać, że dzisiejsze działania EBC będą miały długoterminowy wpływ na oczekiwania co do polityki większości władz monetarnych na świecie, w tym również RPP. Szczególną uwagę poświęca się obecnie notowaniomEUR/CHF, które spadły do dwuletniego minimum. Inwestorzy zakładają, iż Szwajcarski Bank Narodowy zostanie zmuszony do dostosowania swojej polityki, pomimo potencjalnej krytyki dotyczacej celowego wpływania na kurs franka. Z globalnego punktu widzenia kluczowa pozostaje jednak relacja działań EBC i Fedu. W przypadkuamerykańskiej Rezerwy Federalnej obserwujemy ostatnio, z uwagi na lepsze dane makro, lekkie złagodzenie oczekiwań co do wyraźnych działań stymulacyjnych.

Lokalnie jesteśmy natomiast świadkami podbicia presji podażowej wokół złotego z uwagi na umocnienie dolara. Docelowo wydaje się jednak, iż środowisko niższych stóp procentowych powinno ponownie wesprzeć bardziej ryzykowne aktywa. Tym bardziej iż sama RPP wykazuje raczej przywiązanie do scenariusza wait’n’see.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu