Rynki czekały na decyzję Fed

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 21-09-2005, 00:00

Na największych europejskich giełdach przewagę wczoraj mieli kupujący. Indeksy wzrosły do poziomów najwyższych od ponad 3 lat. Po korekcie wywołanej niejednoznacznymi wynikami wyborów w Niemczech straty zaczął odrabiać rynek we Frankfurcie. Nastroje tonowało wyczekiwanie na decyzję amerykańskich władz monetarnych (Fed) w sprawie stóp procentowych (zapadła po zamknięciu tego wydania) oraz wahania na rynku paliwowym. Inwestorzy byli raczej pogodzeni z kolejną podwyżką stóp w USA. Chcieli poznać tylko uzasadnienie Fed.

Rosnące przed południem ceny ropy, będące wynikiem zbliżającego się kolejnego sztormu do wybrzeży amerykańskich i pata w obradach organizacji OPEC, wzmocniły wtorkowe notowania akcji koncernów paliwowych. Papiery BP, sektorowego lidera, zyskiwały około 1 proc. na wartości. Podobną zwyżkę zanotowały akcje francuskiego Totala.

Po bardzo dobrym wyniku netto w pierwszym półroczu mocno zyskiwały papiery Cairn Energy, firmy specjalizującej się w odkrywaniu i badania nowych pól naftowych. Momentami kurs rósł o prawie 5 proc. Podniesienie przez Citigroup rekomendacji z „trzymaj” do „kupuj” wsparło wycenę akcji Anglo American, drugiej co do wielkości spółki wydobywczej na świecie. Traciły za to walory największego brytyjskiego detalisty, Tesco. Mimo wzrostu zysku i sprzedaży w pierwszej połowie roku obrachunkowego, inwestorów i analityków rozczarowała prognoza giganta na kolejne miesiące.

Za oceanem handel rozpoczął się od wzrostu indeksów. Pomogła lekka poprawa sytuacji na rynku paliwowym, gdzie po południu ceny ropy poddały się korekcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Rynki czekały na decyzję Fed