Rynki dojrzałe wracają do łask (WYKRES DNIA)

opublikowano: 22-12-2017, 13:10
aktualizacja: 22-12-2017, 13:11

Po tym jak przez kilkanaście miesięcy analitycy faworyzowali inwestycje na wschodzących rynkach akcji, teraz ponownie zaczynają sprzyjać giełdom z dojrzałych gospodarek.

Od początku roku grupujący giełdy z dojrzałych gospodarek poza USA indeks MSCI World ex. USA zyskał w ujęciu dolarowym 19,9 proc., w porównaniu z 31,6-procentową zwyżką tworzonego przez MSCI indeksu rynków wschodzących. Giełdy krajów rozwijających się korzystały w ostatnich miesiącach na najbardziej równomiernym w skali globu wzroście od czasów kryzysu finansowego oraz na poprawiających się wynikach notowanych tam spółek. Do niedawna analitycy oczekiwali, że lepsze zachowanie MSCI EM będzie się utrzymywać. Jednak w grudniu to się zmieniło.
 
Średnia z 12-miesięcznych prognoz analityków globalnych instytucji finansowych dla MSCI World ex. USA jest obecnie o 7,6 proc. wyższa od bieżących notowań indeksu. Tymczasem podobnie obliczany potencjał wskaźnika rynków wschodzących sięga 7,0 proc. To oznacza najbardziej optymistyczne postrzeganie przez analityków perspektyw rynków dojrzałych (za wyjątkiem często ocenianego jako przewartościowany rynku amerykańskiego) na tle rynków wschodzących od sierpnia 2016 r.
 
W ostatnich 12 miesiącach najlepiej spośród oferowanych przez polskie towarzystwa funduszy akcji rynków rozwiniętych radził sobie Skarbiec Spółek Wzrostowych, który zyskał w złotym 40,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynki dojrzałe wracają do łask (WYKRES DNIA)